SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Temiz Futbol Gönüllüleri, İsviçre'deki eylemlerini 14 Şubat'ta gerçekleştirdi. FIFA Binası'nın önünde adalet haykırdılar; işe yarar mı, zor ama onlar tarihe not düştü. Ve birkaç gün sonra da Fenerbahçe maçını izlemek için Trabzon'a döndüler. Temiz Futbol Gönüllüleri, İsviçre'ye belki bir, belki birden çok sefer daha yapacaklar. Çünkü Türkiye'de futbolun tek sorunu şike değil. Kötü yöneticilerin elinde oyuncağa dönen kulüpler. Temiz Futbol Gönüllüleri bir dahaki sefere FIFA'ya, kulüplerini milyon dolarlık borçlara sokan yöneticileri şikayet etsinler. Kulüplerin geleceklerini nasıl ipotek ettirdiklerini anlatsınlar. 1 milyonluk oyuncuları 5 milyona mal edip, menajerleri nasıl zengin ettiklerini söylesinler. Kendi şirketlerini Türkiye'nin ilk 500'üne sokup, kulüpleri batıran zihniyetten söz etsinler.

DEVLETTEN KAÇIYORLAR

Sahibi denilen taraftarının bir maç bileti almakta zorlandığı ortamda, futbolcu ve teknik adamlara dökülen fahiş paraların hesabını sorsunlar. Mal bulmuş mağribi gibi paraları saçıp savuran idarecilerin vergi ve sigorta borçlarına sıra gelince devletten nasıl kaçtıklarını açıklasınlar.

Ortalama, vasat oyuncuları büyük paralara transfer edip, yıldız diye yutturduklarını dilleri döndüğünce söylesinler. Sonra Türk medyasını şikayet etsinler. İş takipçiliği yapan, önceden futbolcu, sonradan gazeteci olanları, ısmarlama, yalan haberlerle milleti yanıltanların ipliğini pazara çıkarsınlar.

HA ŞİKE, HA 1 KURUŞ

Tarlaları sürüp ekinleri toplayanlar hep içimizde. Kulübünün 1 lirasına tenezzül edenle, menajerler üzerinden iş kotaranlara, futbolcunun emeğini, teknik adamın alın terini, geleceğini, taraftarın hayallerini, umutlarını çalanla, tarlaları süren arasında ne fark var? Ha şikeci zihniyet, ha kulübün 1 kuruşu! İkisi de FIFA'lık, ikisinde de temizliğe ihtiyaç var.