SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolun güzelliklerini her geçen gün daha fazla görüyoruz şüphesiz… Ben bu yazımda futbolun bize yaşattığı güzelliklerden değil, bize yaşattığı acılardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle çok eskilere dönmek istiyorum. 1940’lara…Tarih 4 Mayıs 1949, kimilerimizin Superga Faciası olarak kimilerimizin Torino Faciası olarak bildiğimiz bu acı anı. Futbolun döktüğü gözyaşlarının en bilinen hatırasıdır.

Portekiz’in Lizbon kentinden sabah saat 09:40’ta yükselen FIAT G-212 tipi bir uçak, 17:00 sıralarında İtalya’nın Torino kentine yaklaşmıştı, ancak Turin Havalimanı’nda durum güneybatıdan esen sert rüzgar ve görüş mesafesinin çok azalmasıyla pek parlak sayılmazdı. Kule uçağa pozisyonunu değiştirmesini istediğinde uçaktan gelen cevap şu şekilde oldu:”2000 metre yüksekteyiz,Superga üzerinden kesme yapacağız.”

Superga, Pino Torinese kasabası yakınında bulnan 669 metre yüksekliğinde bir tepedir.Pierluigi Meroni kaptanlığındaki bu uçağın sonu çok acı olacak ve yolculuğu tamamlayamayacaktır.Kesme sırasında tepeye çakılan araçtan ne yazık ki hiç kimse kurtulamaz ve 31 kişi hayatını kaybeder.

Bunlardan 4 tanesi uçak mürettebatı 3’ü ülkenin saygın spor yorumcuları ve gazetecilerdir.Geriye kalan 24 kişilik ekipse üst üste 5 sene İtalya Ligi’ni şampiyon tamamlayan.Kadrosundaki 10 futbolcu Milli Takım’ın 11’inde yer alan Torino Kulübü’nün futbolcuları,teknik heyeti ve yöneticileriydi.

Jose Fereira’nın jübilesi için Portekiz’e giden bu ekip o kaza nedeniyle neredeyse kadrosunun tamamını kaybetti ve bir daha toparlanamadı.Üst üste 5 kez şampiyon olan bu ekip o kazayı yaşamasaydı dünya futboluna damga vurması hiç sürpriz olmazdı.

İtalya halkı kaza nedeniyle şok etkisi yaşadı ve ülke o kadar yaralandı ki İtalya Milli Takımı 1950 Brezilya Dünya Kupası’na gemiyle gitti. Torino Faciası futbol tarihini çok derinden etkilemiş ve futbolun esas oğlanlarını haketmedikleri şekilde tarihe gömmüştür.Bu kazadan sonra da benzer facialar yaşandı.Munich faciası nasıl Manchester United’ı tahtından ettiyse Superga da Torino’yu bir daha geri dönmemek üzere tahtından etti.

Acabalar hayatı etkilemiyor, ama insan sormadan edemiyor elbette; bu kaza yaşanmasaydı Torino kulübü daha ne başarılar elde edecekti ve İtalyan futbolu nasıl şekil alacaktı?

MERT NURETTİN ŞIK

 

Yayınlanma Tarihi:13:38,