SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Parçalı Fil’ parçaladı

16 Şubat 2013

Yazıya başlamadan uyarayım: Bu yazı maçla birlikte ilerleyen bir ritme sahiptir, başları biraz keyifsiz, Drogba'nın yazıya girdiği dakikadan itibaren bir şölendir… Lütfen erken terk etmeyin…    Galatasaray gittiği yere rüzgarını götürüyor sezonun ikinci yarısıyla birlikte… Havaalanlarında kalabalık karşılamalar, Store'larda düzenlenen imza günleri, diğer takımlar geldiğinde boş kalan tribünler yerine tıka basa dolan statlar.

Oluşan bu manzarada en az pay, sahada oynanan futbolun maalesef… İlgi Sneijder'e, ilgi Terim'e, ilgi Burak'a, ilgi Drogba'ya, ilgi Selçuk'a, ilki zengin ve bol apoletli kadroya. NASIL olmasın ki!

Galatasaray Akhisar karşısına çıkıyor; yedek kulübesinde Drogba, Amrabat, Eboue oturuyor. “Koy bu üç ismi Akhisar'a takım ilk beşe oynasın” geyiği yapılabilecek bir durum söz konusu. Kulübedeki yerlilerin çoğu da milli takım oyuncusu. Kulübe değil köşk adeta.

AMA sahada, özellikle de maçın ilk yarısında ne istek var ne pozisyon zenginliği. Antalyaspor maçında da fazla pozisyon yoktu ama sahadaki mücadele ilerisi için umut vermişti.

Cuma maçı sendromu, Şampiyonlar Ligi maçı öncesi konsantrasyon eksikliği gibi anlamsız ama sezonun ilk yarısında hayli geçerli olan gerekçeleri de ekleyin, dün gece o umut da pek yeşermedi ilk 60 dakikada.

Tahkim Kurulu kararıyla Meireles'ten yediği tükürüğü yalamak zorunda bırakılan, buna rağmen hakemliği bırakmayan Halis Özkahya'yı hiç saymıyorum zaten… Burak'a atılan tekmeye faul veren ama ne sarı ne de kırmızı kart göstermeyen bir hakemin, sarı-kırmızıya alerjisi olduğu söylenebilir ancak… İkinci yarı Galatasaray'dan Riera'yı atamaması, olsa olsa hakemlik ehliyetini tamamen yitirdiğinin belgesidir.

TÜM bu olumsuzluklar, tüm bu keyifsiz kareler bir anda değişiverdi. ‘ÇOK yaşlı' denilen, bazı futbol bezirganları tarafından ‘Son 5 yıldır yerden kalkmadığı' iddia edilen Didier Drogba girdikten sonra, Galatasaray futbol anlamında çağ atladı. Sadece 7 dakika içinde, skor tabelasında Galatasaray lehine 2-0 yazıyordu.

BU skorun açılımı, Drogba 1 gol 1 asist; Burak 1 gol 1 asist şeklindeydi. Atılan gollerin yanı sıra oluşan pozisyon zenginliği, heyecan, futbol izleme keyfi, alınan 3 puanın bonusu oldu adeta.

Her şey güllük gülistanlık değil bu arada… Akhisar'ın attığı gol, yarattığı birkaç önemli tehlike, Schalke maçı öncesi ‘Aman dikkat' dedirtiyor insana.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek