SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray'ı ikiye ayırmak lazım. Drogba, Sneijder, Selçuk ve Riera gibi futbolu bilen oyuncularla Dany, Sabri, Umut ve Yekta tarzı yetenekli ama oyun zekası zayıf futbolcular olarak. Drogba'nın oyuna girdikten sonra attığı ve attırdığı goller dışında Sneijder ve Selçuk'a katkısını da görmezden gelemezsiniz. Tamam mükemmel bir gol attı, tamam Burak'a güzel bir pozisyon hazırladı ama oyuna esas katkısı, G.Saray'ı ileri çekip pas organizasyonunu sağlamasıydı. Umut bunları yapamıyordu. Zaten bunları yapamadığınız zaman da G.Saray olarak rakip kalede etkili olma şansınız yok.

Tabii akla başka bir soru geliyor. G.Saray'ın, lig sonuncusu Akhisar'ı bu kadar zorlanarak yenmesi için Drogba'ya ihtiyacı var mıydı? Olayın da kilit noktası bu zaten. Gekas 2 tane yüzde 100'lük gol kaçırdı. 2-0'dan sonra skor 2-1'e geldi. Öyle görünüyor ki 2-2 bile olabilirdi. G.Saray çok savruk, dikkatsiz, düzensiz, başına buyruk oynuyor. Bu görüntü Fatih Terim'in takımı görüntüsü değil. Çünkü Fatih Terim takımını kontrol eder, o ne istiyorsa takımı öyle oynar. Bizim yıllar içinde gördüğümüz hep bu oldu. Terim'in Umut'a 61 dakika sabretmesi, takımının devre arasıyla beraber geçen süreçte dengesini sağlayamaması bizleri böyle düşünmeye itiyor. Özetle bir Terim takımının Akhisar'ı yenmesi için Didier Drogba'ya ihtiyacı yok. Ama bugün vardı, acaba neden?

Schalke maçı öncesi G.Saray'ın oynadığı futbol hiç umut vermedi. Mutlaka şimdi “Akılları Schalke'deydi de ondan böyle oynadılar” diyenler olacaktır. Ama G.Saray sezonun yüzde 90'ında böyle oynuyor. Bu görüntü sonrası çarşamba günü Drogba ilk 11'de başlayacaktır ama ya Dany, ya Semih? Hele hele Riera? Anlayacağınız önler tamam ama arkalar olmuyor.

Maçın hakemi Halis Özkahya'ya gelirsek. Performansına vasat demek ayıp olur. Rakibine kasti tekme atan Uğur Demirok'u ve aynı şekilde rakibinin sırtına basan Riera'yı oyundan atmaması tek kelimeyle rezalet. Ayrıca ikinci sarı karttan Dany'yi ve yine kasti tekmeden Kenan'ı da atabilirdi. Atamadı. Hem de gördüğü halde. Her topa düdük çaldı, futbolu oynanmaz hale getirdi.

Bütün bu karanlık tabloya rağmen Allah'tan Drogba vardı. Sahadaki duruşu, ‘haksız rekabet' yaratacak cinsten. G.Saray'a büyük güç katacak, bir de stoper oynayabilse Fatih Terim'in hiç derdi kalmayacak.