SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın çimlerinde ilk golü attığı İnönü Stadı'nın 1947'de başlayan ve Türk futbolunun merkezine oturduğu hikayesi, bu sezon sonu noktalanacak. Siyah-beyazlı kulübün yeni yapacağı stat nedeniyle yıkılacak tarihi mabedin kapanışı her açıdan bir dönemi kapayacak. İşte bu tarihe tanıklık etmek için harekete geçen Yeşilçam, İnönü'nün son günlerini çok özel bir filmde seyirciyle buluşturacak. Bir diğer ifadeyle, Beşiktaşlılar'ın ‘her şeyi' Dolmabahçe'nin son dönemi beyazperdeyle ölümsüzleştirilecek.

Türk sinemasının önemli isimleri Eyşan Özhim ve Erkan Petekkayı'nın başrollerini üstleneceği ‘Benimle oynar mısın?' adlı bu filmde bir anne kızın Beşiktaş ile örtüşen dramı konu edilecek. Siyah-beyazlı kulüpten gerekli izinleri alan yapımcılar, İnönü'deki Kasımpaşa maçıyla birlikte motor diyecek ve Beşiktaş taraftarının İnönü aşkını ölümsüzleştirecek. Filmin diğer bölümleri ise Beşiktaş'ın kalbi Çarşı grubunun köklerini aldığı Köyiçi'nde çekilecek.

SON PERDE…

Arka planda siyah-beyazlı renklere duyulan aşkın işleneceği ‘Benimle oynar mısın?'ın yönetmenliğini ise oyuncular gibi Beşiktaş taraftarı Aydın Bulut üstleniyor. ‘Benimli oynar mısın?' aynı zamanda daha önce pek çok filme ev sahipliği yapan İnönü Stadı'nın da beyazperde ile son kez buluşması olacak.

BEYAZPERDE’DE İNÖNÜ STADI

“Benimle oynar mısın?” filmi İnönü Stadı'nda çevrilen son film olacak. Ama stadın Türk filmlerinde mekan oluşu oldukça eskilere dayanıyor. Kaleci Varol ile Fatma Girik'in başrollerini paylaştığı Yeşilçam'ın avantür filmlerinden “Kavgasız Yaşayamam” bu ekolün ilk örneklerinden biriydi. Bu eseri Metin Oktay'ın hayatının anlatıldığı Taçsız Kral takip etti.

Taçsız Kral sonrası Arzu Film ve Türker İnanoğlu'nun Erler Film şirketleri sayesinde İnönü Stadı beyazperdede daha sık görülür oldu.

Salak Milyoner'de Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Halit Akçatepe hazine ararken Fenerbahçe-Kayseri maçının oynandığı İnönü Stadı'nın çimlerine çıktı. İlyas Salman'ın Fenerbahçeli futbolcuyu canlandırdığı Ya Ya Ya Şa Şa Şa, Kaleci Bülent ile manavda çalışan Şaban'ı canlandıran Kemal Sunal'ın İnek Şaban filminde İnönü Stadı kullanıldı.

Aziz Nesin'in aynı adlı romanından uyarlanan Gol Kralı'nda Kemal Sunal, sevgilisini etkilemek için futbolcu olmaya çalışan birini canlandırdı. Hatta bu filmde Beşiktaş formasıyla göründü. Aynı Kemal Sunal Garip filminde minik oyuncu Ece Alton da İnönü tribünlerinde maç seyretti.

İnönü Stadı'nın filmde kullanıldığı son sinema eseri Yılmaz Erdoğan'ın Neşeli Hayat filmi oldu. Erdoğan bu filmde “terlik adam” kostümünü giyerek kamera karşısına geçti.

Coşkun ÇELİK / AMKSPOR