SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hidayet’e artçı şok!

NBA’de 13 yıldan bu yana forma giyen Orlando Magic’li milli yıldızımız Hidayet Türkoğlu’nun aldığı doping cezası başını fazlasıyla ağrıtacak...

Güncellenme: 11:54, 15/02/2013
Hidayet’e artçı şok!

Hido'nun, geçtiğimiz yıl Türkiye'de iken omuzundan tedavi olduğu süreçte kullandığı ilacın içinde yasaklı ‘metonolone' maddesini farketmemesiyle NBA'de yapılan doping testinin ‘pozitif' çıkması sadece NBA'i bağlıyor görünse de, bu sonucu WADA'nın da ayrıca değerlendirme hakkı olduğu ortaya çıktı. İsim vermeyen üst düzey bir WADA yetkilisi, bugüne kadar eşine rastlanmayan bu durumun ne gibi sonuçlar doğurabileceğini Habertürk'e aktardı.

WADA yetkilisi; NBA'in, WADA şemsiyesi altında olmayan bir kurum olarak bağımsızca doping testi yaptığını ancak WADA'nın, bu testleri sonucuna göre değerlendirip kendi yaptırımlarını uygulama hakkı olduğunu söyledi. Metenolone kullanmanın cezasının NBA'deki karşılığı 20 maçla sınırlı olsa da WADA'da bunun 2 yıla karşılık geldiğini ifade eden yetkili, ünlü oyuncunun bu durumda Slovenya'da Eylül ayında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'nda oynayamayacağını vurguladı. Bu durumda, NBA'deki 20 maçlık cezası nedeniyle 2.9 milyon dolarlık gerilinden mahrum kalacak olan Hido, 1997'den bu yana (2006 Dünya Şampiyonası hariç) 16 yıldır aralıksız formasını giydiği Ay-Yıldızlı takımla ilk kez birlikte olamayacak.

LİVANELİOĞLU: OYNAYAMAZ

Dopingle mücadele uzmanı Dr. Kaya Livanelioğlu, Hidayet Türkoğlu'nun WADA tarafından NBA'de uygulanandan daha ağır bir yaptırımla cezalandırılma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Livanelioğlu, durumu WADA standartlarında değerlendirmek gerektiğini belirterek, “Ceza tabii ki NBA için geçerli. Ancak Hido gelip Avrupa Şampiyonası'nda oynayacaksa bu FIBA ve WADA'yı bağlar. Bence Hidayet Eurobasket'te oynayamaz” dedi.

CEZASI 2 YIL

WADA'nın yasaklı maddeler listesinde yer alan ‘metenolone'u kullanan bir sporcu 2 yıl süreyle men ediliyor. Bunun son örneği geçtiğimiz yıl yaşanmış; milli atlet Mazlum Aydemir ve Recep Çelik'e yapılan doping testi sonucunda ‘metenolone' maddesine rastlanmış ve her iki sporcu da 2'şer yıl men cezası almışlardı.

‘HİDO’NUN SUÇU YOK’

İsminin açıklanmamasını isteyen bir kondisyoner coach da Hidayet'in ‘yanlış yönlendirme' sonucu böyle bir durumla karşı karşıya kaldığını söyledi, “Hidayet, performansını artırmak isteseydi daha güçlü bir ilaç kullanırdı. Dolayısıyla omuzundaki sakatlığın iyileşme sürecini kısaltmaktan başka bir amacı olmadığını düşünüyorum. Yine de birlikte çalıştığı kondisyoneri tarafından kendisine uyarı yapılmış olması gerekirdi” dedi.

‘WADA’YI BAĞLAMAMALI’

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, Hidayet'in Eurobasket 2013 Slovenya'da forma giymesinin önünde herhangi bir engel bulunmadığına inandığını söyledi. Erdenay, Hidayet'in cezasını NBA kurallarına göre çekeceğini ve sonrasında Avrupa Şampiyonası'nda oynaması yönünde önünde bir engel kalmayacağını, kendilerine henüz FIBA kanadından aksi yönde bir görüş bildirilmediğini ifade etti. (HABERTÜRK)