SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş'ın yıllık olağan idari ve mali genel kurulu önümüzdeki hafta sonunda gerçekleştirilecek.

Bu nedenle kulisler iyice ısınmaya başladı. Yeni stat projesi de dahil diğer projelerin detaylarının da açıklanacağı genel kurulda; iki aylık Yıldırım Demirören, bir aylık Yalçın Karadeniz dönemi ile dokuz aylık Fikret Orman dönemi ayrı ayrı ibraya sunulacak. En kritik noktalardan biri Demirören döneminin ibra edilip edilmeyeceği. Başkan Fikret Orman'ın mali kongrenin ardından mart ayında da tüzük tadil kongresi yapıp kulüp tüzüğünde ciddi değişikliklere gitmesi bekleniyor. Örneğin; yönetim kurulu üye sayısı 18'den 15'e düşürülecek. Yöneticiler, kendi kusurları ile neden oldukları vergi borçları ya da diğer borçlardan, yöneticilikten ayrılmış olsalar bile sorumlu tutulacaklar. Daha birçok detay var.

YÖNETİM DEĞİŞİYOR MU?

Tüzük tadilinin ardından da Fikret Orman'ın mayıs ayında seçime gitmesi bekleniyor. Başkanın, yönetimdeki 4-5 ismi değiştirebileceği gibi mevcut isimlerden 4-5'i ile yola devam edip büyük bir çoğunluğu yönetim dışında bırakabileceği de konuşuluyor. Başkan bu anlamda görüş alışverişlerine başladı. Camianın kilit rolündeki isimlerle zaman zaman biraraya geliyor, nabız yokluyor. Bu görüşmelerde en çok karşılaştığı soru da Yıldırım Demirören'in 104 milyon liralık alacağı. Hibe edecek mi etmeyecek mi? Artık net olarak ortaya çıktı ki hibe etmiyor. Bu konu ya uzlaşma ile çözülecek ya da dava konusu olacaktı. Demirören'in hibe etmeyeceğini bildirmesinin ardından Beşiktaş'ın; eski başkanını mahkem

KILIÇLAR ÇEKİLİYOR!

Fikret Orman da bu düşüncede olduğunu hafta içinde yaptığı çeşitli görüşmelerde dile getirdi. Aynen şunları söyledi: “Ben kulübün borcunu aşağı çekmek için aylardır uğraşıyorum. Belli bir aşama kaydettik. Bundan sonra daha da iyi olacak. Aynı zamanda Yıldırım Demirören'in 100 milyon liralık alacağını sildirmek için çabaladım. Zamanında hibe edeceğini söylemişti ama şimdi etmiyor. Ben de bu hafta davaları arka arkaya açacağım.” İşte en can alıcı nokta Fikret Orman'ın bu sözleri. Camia aylardır, “Hesap sorsana” diye baskı yapıyor, başkan ise “8 yıl hesap sormadınız şimdi benden bir çırpıda hesap sormamı bekliyorsunuz” diye karşılık veriyordu. Beşiktaş A.Ş.'nin genel kurulunda Demirören yönetimi ibra edilmemiş ve ilk adım atılmıştı. Şimdi yönetim eski başkanı mahkemeye de verirse iki cephe arasında kılıçlar tam anlamıyla çekilmiş olacak.

HaberTürk/Meriç Müldür