SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

1 şaşkın adam!

15 Şubat 2013

İngiltere, ‘98 Dünya Kupası'nın son 16 maçında Arjantin'le karşılaşıyordu. 2-2 devam eden maçın 47. dakikasında Beckham, kendisine faul yapan Diego Simeone'ye yattığı yerden bir tekme savurdu ve kırmızı kartı alıp soyunma odasının yolunu tuttu. Arjantin, İngiltere'yi penaltılarla eledi ve basın faturayı Beckham'a kesti. Ertesi günkü manşetlerde, Ada basını tek bir kelimeyle ifade ediyordu Beckham'ı; şaşkın!

SEZONUN FOTOĞRAFI

Biz Türkler, çuvaldızı da iğneyi de sürekli başkalarına batırırız. Ve bu yüzden toplumsal olarak, hayatımızın hiçbir alanında istikrarlı başarı elde edemeyiz. Dün de bunun bir örneği yaşandı; 4. dakikada, rakibine önce ufak sonra büyük bir tekme atan bir adam! Galatasaray maçındaki kırmızı kartı ve hareketlerinden sonra arma öpüp kendini affettiren (!) Meireles ceza almamış, aksine kahraman ilan edilmişti. Aynı Meireles Mersin maçında da net kırmızı hakedip görmedi. Fakat dün bir öfke patlaması daha yaşadı Meireles; sadece rakibine değil, formsuzluğuna rağmen oynatılmasına, psikolojik olarak bitmiş olmasına, hocasından taraftarına herkese attı o tekmeyi. Fenerbahçe adına bu sezonun fotoğrafı o andır!

DİP NOKTA

Geçtiğimiz günlerde Portekiz Milli Takımı'yla mükemmel bir maç çıkartan Meireles, F.Bahçe'nin aynasıdır. Yaklaşık 10 maçtır, zihinsel anlamda sahada hiçbir doğru hareket sergilemeyen bu takımın ve dünkü kartın sorumluları saha dışında yanlış üstüne yanlış yapan yöneticiler ve teknik heyettir. Çünkü futbolcu milleti çoğunlukla “etki-tepki” şeklinde yaşayan, -Alex gibileri hariç- entelektüel birikimi olmayan fevri adamlardır. Kısaca futbolda kafa nereye giderse takım da oraya koşar! Tek kelimeyle; kontrolsüz bir öfke, hedefsiz günler ve lidersiz kalabalıkla bu kadar. Dip nokta.

DEPRESYON

4 temel aşaması vardır; inkar, öfke, pazarlık ve kabullenme. Fenerbahçe halini inkar aşamasını geçip “öfke” kademesine geldi artık. Sırada pazarlık, yani kan değişimleri ve kabullenme var. Son söz, İngiliz basınından bir gazete Arjantin maçından sonra; “1 şaşkın adam ve 10 cesur aslan!” başlığını atmıştı. Fenerbahçe'deki kitlesel akıl tutulmasını geçtik, peki koca camiada kaç cesur adam kaldı?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek