SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig'de zirvenin 6 puan gerisinde olan ve bu yıl Avrupa kupalarına büyük önem veren F.Bahçe'de yaklaşık 1 haftadır gündem Bate Borisov. Avrupa Ligi'nde son 16'ya kalmak adına çekilen kurada Beyaz Rus rakibini çekerek büyük avantaj sağlayan sarı-lacivertliler, turu mutlak geçmek için yoğun mesai harcıyor.

Öyle ki Aykut Kocaman, Bate'yi kelimenin tam anlamıyla ezberledi. Büyük ve kapsamlı bir çalışma yapan 47 yaşındaki teknik adam, oyuncularına da rakiplerini anlattı. İşte Kocaman'ın Bate için takıma verdiği taktikler:

HÜCÜMDA YAPILMASI GEREKENLER

“Rakibin orta alan adamlarına ve savunma merkezlerine basıp topu çıkartmayın. Rakip beklerin ve stoperlerin arkasına adam kaçırın. Devamlı arayın, hücum bölgesinde tempo yapın.”

ORTA SAHADA YAPILMASI GEREKENLER

“En az rakip kadar arzulu olun. Agresifliği elden bırakırsanız şansınız kalmaz. Bir an bile aksamamamız lazım. Eğer aksarsanız, domino etkisi gibi 8 saniyede topu kalede görebilirsiniz. Toplu oyunda sakin kalmanız ve topu kaybetmemeniz çok önemli. Hleb'e top aldırmamak orta alanda başlasın.”

SAVUNMADA YAPILMASI GEREKENLER

“Rakibi hep yakın karşılayın, hatları kapatın. Defanstan oyun kurmamız lazım ama topu kaybetmemek daha önce geliyor. Eğer topu kaybederseniz, göstermelik pres yapacak olan Bate bile faturayı keser. Rodionov'a dikkat edin.”

OĞUZHAN OĞUZ/AMK

FENER NASIL OYNAMALI?

Fenerbahçe’nin Bate Borisov karşısında nasıl oynaması gerektiğini usta kalemlere sorduk. İşte yanıtlar;

MEHMET DEMİRKOL  / 4-4-2 OYNAMALI

F.Bahçe’nin 4 ceza sahası içi oyuncusu var. Aykut Kocaman bunlardan ikisini kanatta oynatıyor. Sadece Webo ceza sahasında görevlendiriliyor. Bunun sebebi de kanat olarak transfer ettiği Krasic ile Stoch'un yetersizliği. Bir oyuncu performans vermiyor diye, diğerlerinin yerini değiştiriyor. Kuyt ile Sow kaleye uzak kalıyor. Halbuki 2 santrfor ile oynayabilir. Mersin'deki 45-71 dakikalar arası bunun güzel bir örneği. 4-4-2 en uygun yol.

KAAN BORA  / OYUNU TUT, PAS YAP

Bate, 70 gün sonra ilk resmi maçına çıkacak. Ama aynı süreçte F.Bahçe krizler yaşadı ve 3 transfer yaptı. Bate'nin en büyük özelliği fiziki diriliğiydi, bu aranın ardından ne durumdalar kestirmek zor. Ancak Bayern ve Lille'i yendiklerini unutmamalı. Kocaman'ın ligde eleştiri çeken, oyunu tutma ve yoğun pas trafiği üzerine kurulu taktik anlayışından bu deplasmanda vazgeçmemeli. Daha önceki 4 Avrupa deplasmanında olduğu gibi…

KAAN KOÇ / ÇABUK – GÜÇLÜ – YAKIN

Ev sahibi de olsa Bate, topa sahip olmaktan çok, hızlı hücum ve orta alan mücadelesine başvuracak. F.Bahçe ise 2. bölgede agresif kalıp, hızlı ñ alçak pas yapabilecek güçlü oyuncularına ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca üst düzey Avrupa tecrübesi olan Kuyt ve Meireles'in Bate maçında sorumluluk alması hayati önem taşıyor. Savunma – orta saha blokları da birbirine yakın olmak zorunda, top F.Bahçe'deyken geride geniş alanlar bırakılırsa çok tehlikeli olur.

Sow’a fırsat yaratmalı; ağır Bate savunması atletik Sow'a karşı bireysel hatalar yapabilir. Bate'de ise Rodionov ve Hleb'e alan top hakimiyeti verilirse cezayı keserler.

 

 

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:08:14,