SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe'de ilk yarıda performansı ile sezonun ikinci bölümünde ortaya koyduğu oyun arasında büyük fark bulunan Dirk Kuyt'a hocası Aykut Kocaman sahip çıktı. Süper Lig'in ilk bölümünü 6 gol, 6 asistle tamamlayan Hollandalı yıldız, Şampiyonlar Ligi‘nde 3, UEFA Avrupa Ligi'nde de 2 golle takımına büyük oranda katkı sağladı. Sezonun ikinci yarısında ise Kuyt, skor anlamında takımına sadece Ziraat Türkiye Kupası'ndaki 1461 Trabzonspor karşılaşmasında katkı yapabildi. Hollandalı ayrıca yaptığı top kayıplarıyla dikkat çekti. Öyle ki tecrübeli futbolcu ikinci yarıda oynanan 4 lig maçında 55 top kaybı yaparak takımda bu alanda zirveye çıktı.

Kuyt, en çok top kaybını 20 taneyle Elazığ maçında yaparken, F.Bahçe de kendi seyircisi önünde bu mücadeleden 2-2'lik beraberlikle ayrılmıştı. Yine 13 top kaybı yaptığı G.Antep mücadelesi güçlükle 2-1 kazanılırken, Hollandalı'nın aynı sayıda kayıp yaşadığı Sivasspor karşılaşması 2-1 kaybedildi. Kuyt'ın 6 kezle bu seride en az kayıp yaşadığı Mersin İY mücadelesinden ise Kanarya zaferle döndü.

TAKIMI DA ETKİLEDİ

Kuyt'ın performansının düşmesi takımın performansını direkt etkilerken, hakkında yoğun eleştiriler yapılan Hollandalı futbolcuya, Aykut Kocaman destek verdi. Kocaman, yardımcılarıyla yaptığı değerlendirmede Dirk Kuyt'ın eleştirileri hak etmediğini belirtirken, “Tek maçta Kuyt'ı yedirmeyiz… Çok top kaybı yapıyor diye eleştiriliyor ancak bu adam takımın ruhu. Maç içinde bir pas hatası yapınca onu feda etmem. Profesyonelliği, kalitesi, kariyeri ve geldiği ilk günden bu yana takıma olan katkısı ortada” sözleriyle Hollandalı oyuncudan kolay kolay vazgeçmeyeceğini de açıkça ortaya koydu.

Yayınlanma Tarihi:12:36,