SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) çatısı altında bir araya gelen kulüp başkanları, şehre 40 bin kişilik stat yapılmasına gerek olmadığını, bunun yerine 12 bin 500 kişilik stat yapılmasını istedi. Yaklaşık iki saat süren başkanlar zirvesinde İzmir’e yeni yapılacak statlar ve mevcut olanlarla kulüplerin tesisleşmeyle ilgili sıkıntıları masaya yatırıldı. Toplantıda bütün kararlar oybirliğiyle alındı.

İZVAK Başkanı Tuğrul Yemişçi, toplantıdan sonra şu açıklamayı yaptı:

“İzmir’e bakanlığın verdiği iki stat sözü üstünde tartışıldı. Örnekköy’de yapılacak 40 bin kişilik stada, maliyetinin zeminden dolayı çok yüksek olacağı ve bu nedenle gecikme yaşanacağı gerekçesiyle şimdilik ihtiyaç olmadığı, tüm kulüp başkanlarınca oy birliğiyle karara bağlandı. O alan yine spor alanı olarak ilgili bakanlığın elinde bulunacak. İlerleyen yıllarda bir ihtiyaç duyulursa değerlendirmeye alınacak. Örnekköy projesi yerine Karşıyaka’nın Yalı’daki spor tesislerinde bulunan Karşıyaka Stadı’nın yerine, Karşıyaka yönetiminin hazırladığı proje ışığında Yeşil-Kırmızılı kulübün tamamen kendisine ait 12 bin 500 kişilik bir stat yapılmasına ve öncelikli olarak inşaatına başlanmasına, tüm başkanların oy birliğiyle karar verildi. Güney aksına yapılacak stat için Sarnıç öncelikli olmak üzere Kaynaklar tarafında bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsü yakınındaki şantiye alanına 12 bin 500 kişilik bir butik stat yapılması konusunda oy birliğiyle karar alındı. Bu stattan da Göztepe, Altınordu, İzmirspor gibi diğer İzmir kulüplerinin de yararlanması düşünüldü.”

Ayrıca şehir genelindeki mevcut tesislerin yenilenmesi yönünde karar çıktığını belirten Yemişçi, şunları kaydetti:

“Avrupa Kupası ile İzmir kulüplerinin oynayacağı büyük maçlar için Atatürk Stadı’nın yeniden elden geçirilmesi ve acilen modern bir tesis haline getirilmesi için görüş birliğine varıldı. Alsancak Stadı’nın mevcut statlar ve bu organizasyonlar yapılıncaya kadar uzun bir müddet daha kullanılacağı düşüncesiyle yıkılmadan bir an önce elden geçirilerek, zemin ve tribünlerinin yeniden modern bir şekilde revize edilmesi karara bağlandı. Mevcut tesislerimizi koruyarak, kuzey ve güneye iki stat yapılması kararına tüm kulüp başkanları imza koydu. Şimdi yapılacak ilk iş, aldığımız kararları Valimiz Cahit Kıraç’a arz edeceğiz. Ardından Sayın Bakanımız Binali Yıldırım ile görüştükten sonra Spor Bakanımız Suat Kılıç’a İzmir kulüplerinin stat konusundaki son kararlarını ileteceğiz.Umuyorum ki onlar da daha önce verdikleri söze uyarak bize olumlu cevap verecekler. Bu arada İzmir kulüplerimizin, stat haricinde tesisleşmeyle ilgili bazı istekleri var. Karşıyaka’nın profesyonel futbol takımı için istediği kamp yeri, Göztepe’nin Urla tesisi, Altay’ın Gaziemir ve Pancar’daki tesisi, Buca Arena’nın Bucaspor’a devri, İzmirspor’un EXPO alanı içinde kalan arazisi, Altınordu’nun tesis ve stat yapmak için istediği arazi gibi sorunlar da stat konusu Ankara’da çözüme kavuştuktan sonra hemen gündeme gelecek ve İZVAK olarak takipçisi olacağız.”

KİMLER KATILDI?

İZVAK Başkanı Tuğrul Yemişçi, Onursal Başkan Levent Ürkmez, Başkan Yardımcısı Selçuk Sert, Yönetim Kurulu üyeleri Ali Ergöçmez, Murat Ünlü ve Bahri Vreskala’nın evsahipliğindeki toplantıya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, Altay adına Başkan Ömer Hızlıok ve Basın Sözcüsü Ergül Gülbent, Altınordu adına Genel Müdür Murat Dizdar, Göztepe adına Başkan Vekili Sabri Sadıklar, İzmirspor adına Cemal Dönmez, Karşıyaka adına Başkan Cihan Büyükoral ve 2. Başkan Ali Erten katıldı. Bucaspor Başkanı Mehmet Bektur’un mazeret bildirerek gelemediği toplantıda, Menemen Belediyespor’dan temsilci yer almadı.