SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TEŞEKKÜRLER!

11 Şubat 2013

Fenerbahçe öne geçene kadar 2 pozisyona girdi; biri Sow'un kendi çabasıyla uzaktan vuruşu, diğeri ise Emre'nin yine, tıpkı goldeki gibi, ceza sahası dışından kaleyi yoklamasıydı. İşin acısı artık takımın pozisyon bulamayışı haber değeri taşımıyor. Tıpkı Kuyt, Meireles ve Cristian'ın hala 11'de olup hala sorumsuzca oynaması ve Sow'un çim biçmek dışında sahada her şeye zorlanması gibi…

Mersin, özellikle ilk yarı sürekli savunma arkasına top sarkıtmaya çalıştı ama acemice ofsaytlar ya da ölçüsü kaçan pas şiddetlerine takıldı. Kısacası bireysel çabayla gelen gole kadar öne geçen taraf Mersin de olabilirdi. Ama bir de Aykut Kocaman'ın 4-4-2'yi denediği ikinci yarı vardı dün. Gelelim asıl haberlere; 4-4-2 nasıldı?

SENİNLE 20 DAKİKA 

1- Caner'in yetersizliği ve Kuyt'ın tükenmişliğine rağmen kanatlar daha aktif kullanıldı. 2- Emre-Cristian-Meireles üçlüsünde özveri sergileyen tek isim Emre'yken, Cristian'ın çıkışıyla 2 kişiye düşen orta saha merkezi, dakikalar geçtikçe yorulan Emre'yi daha çok yıprattı. Hal böyle olunca da Sow ve Webo, sık sık orta sahaya girmek zorunda kaldı. 3- Fenerbahçe uzun zamandır bu kadar “takım işi” pozisyon yaratamıyordu. Özellikle Sow ve Webo'nun kısa mesafede çabuk hızlanan ve alan yaratabilen oyuncular olması, 4-4-2 için bulunmaz nimet.

4- 4-3-3'le sıkışan 3. bölge pas trafiği, 4-4-2'nin açtığı alan ve hatların yakınlığıyla daha rahat bir 3. bölgeye dönüştü. Fakat bu sefer de orta dörtlüdeki Kuyt, Caner ve Meireles'in kısırlığı sırıttı. Buna rağmen tek tük düzgün pas serilerinde bile Fenerbahçe pozisyon yaratabildi. Çünkü 4-4-2'de pas dizilimini kurmak için daha çok alan ve zamanınız olur.

ALDATICI GALİBİYET 

İki sistem arası maddeler uzar gider ama iyi işleyen ve ümit veren 4-4-2 çok uzun sürmedi dün. 20 dakikalık ferahtan sonra Aykut Kocaman yine 4-3-3 görünümlü 4-5-1'e geçti ve maç tekrar kısırlaştı. 4-5-1 diyorum çünkü mevcut oyuncu yapısıyla bu takım asla 4-3-3 oynamadı, oynayamaz. Maç yine endişe yine ızdırap ve yine Aykut Kocaman'ın kötü mizah anlayışıyla bitti. 3 maçlık deplasman turunun da aldatıcı bir galibiyetle başlaması iyi mi oldu kötü mü, göreceğiz… Son olarak da 4-4-2'yi tadımlık olarak gösterip, bizi kırmayan Aykut Kocaman'a da sonsuz teşekkürler. Lütfetti!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek