SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Reis ve Kral böyle istedi

11 Şubat 2013

SEZONA başlarken Süper Lig'in son gol kralı Burak Yılmaz'ı, gittiği her takımda önemli katkı yapmış Umut Bulut'u, geçen sezonun flaş isimlerinden Nordin Amrabat'ı ve savaşçı Dany Nounkeu'yu kadrosuna katmış bir Galatasaray vardı.

ÜSTELİK, mevcut takım 2011-2012 sezonunda, kulübün resmi söylemiyle “İki kere şampiyon” olmuştu… Hem normal ligin tepesinde yer almıştı sarı-kırmızılılar, hem de şike davaları yüzünden yayıncı kuruluşun uğradığı zararı telafi etmek adına yaratılmış play-off'u zirvede tamamlamıştı.

ORTAK kanı, zaten bu lige bir gömlek büyük gelen Galatasaray'ın, 2012-2013 sezonunu güle oynaya kazanacağı yönündeydi. AMA bir türlü olamadı… Galatasaray ligde zirveyi kimseye kaptırmamasına, Şampiyonlar Ligi'nde son 16'ya kalmasına rağmen bir şeyler eksikti.

KONSANTRASYON problemi vardı açıkçası. Ve bu sorun üç taraflıydı… Sahadakileri, teknik kadrodakileri ve tribünleri kapsıyordu.

İLK yarıdaki Manchester karşılaşmaları ve Fenerbahçe maçı dışında, istenilen oyunu, arzu edilen coşkuyu sahaya yansıtamamıştı her üç taraf da… Ta ki dün geceye kadar.

DÜN adeta bir final maçı izledik Ali Sami Yen Arena'da. VIP tribündekiler dahil 50 bin taraftarın her biri müthiş istekliydi. Sahaya çıkan istisnasız tüm futbolcular vahşi birer aslandı. Bu sezonun istikrarlı ve iddialı takımlarından Antalya'yı da, rakibi kollamaya meyilli hakemi de adeta sahadan sildiler arzulu futbollarıyla…

DROGBA transferi sürecinde bir arkadaşım “Gerekli mi” diye sormuştu… O gün ona, “Tribünde otursun yeter” cevabını vermiştim. Yetti de…

GALATASARAY Yönetimi'nin gerçekleştirdiği Wesley Sneijder ve Didier Drogba transferleri sadece oyuna dair taktik hamleler değil. Daha büyük bir planın, daha büyük bir hedefin stratejik adımları. Bu hedefi dün geceye Arena'da ya da ekran başında tanık olan herkes kavramış görünüyordu.

DÜŞÜNÜN; Elmander, Eboue, Drogba ve Melo'nun ilk 18'de dahi olmadığı bir takım vardı dün gece sahada. Ve yoklukları hissedilmedi bile.

GECENİN çilekleri Sabri Sarıoğlu ve Burak Yılmaz'dı tabii ki… Galatasaray taraftarı boşuna birine ‘Reis', diğerine ‘Kral' demiyor. Arena'da yiğit namıyla anılıyor, Aslan emin adımlarla hedefine yürüyor…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek