SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karlz Heinz Feldkamp Galatasaray'daki ilk döneminde Falko Götz Reinhard Stumpf'u transfer etmişti. Galatasaray ligde 3 yıldır süren Beşiktaş hegomanyasına son verip şampiyon olmuştu.

Fatih Terim Popescu'yu transfer etmiş ve Bülent Korkmaz bu birliktelik sayesinde bambaşka bir defans oyuncusuna dönüşmüştü.

Carlos Alberto Parreira, Uche ve Högh ile Fenerbahçeyi şampiyonluğa taşımıştı.

Lucescu Beşiktaş'a geldiğinde bana “Zago” yu alın demişti. Ronaldo ile mükemmel bir uyum yakalamışlardı.

Ersun Yanal 2002- 2003 sezonunda lig şampiyonluğunu kovalarken, 2003 -04 sezonunda Avrupa'da fırtına gibi eserken Deniz Barış, Filip Deams, Ümit Bozkurt, El Saka kadroda yer alıyordu.

Trabzon Egemen Korkmaz, Rigobert Song ve Giray Kaçar ile şampiyonluğu kıl payı kaçırıyordu.

Ülkemiz futbolunda dilimize pelesenk olmuş bir söz vardır. Çok iyi başaramadığımız ancak istemekten vazgeçemediğimiz “ hücum futbolu” … Defans hücumdan başlıyor amenna ama hücum maalesef bizim ülkemizde defanstan başlayamıyor. Yukarıda saydığım futbolculardan, özellikle defansın göbeğinde oynayanların en önemli özelliği, hücumu defanstan başlatabilmeleriydi. O ikiliyi bulan takım, birkaç maçı belki kazanamıyor ama şampiyonaları kovalıyor veya yakalıyor.

Tribünler forvet oyuncularını, orta sahaları takımın kurtarıcısı olarak görmek eğiliminde. Kulüpler de buna yönelik transferleri yapıyor, bir nevi gaz alıyor. Jay Jay Okacha alkışlanırken, Högh sessiz sedasız geliyor. Hagi 30 metreden golü attığında boğazlar yırtılırcasına bağrılırken; her zaman nerde durması gerektiğini bilen Popescu o golü anlamlı kılacak müdahaleleri çoktan yapmış oluyor. Sniejder, Ouresma, Guti, Drogba, Alex havaalanında omuzlarda karşılanıp; stadda kendilerine imza törenleri düzenlenirken; Fatih Terim Semih'in sakatlanmaması için duacı oluyor; Hakan Balta'dan stoper yaratmaya çalışıyor.

Aslında Zago ile birlikte Beşiktaş'ın en önemli oyuncularından biri olan Ronaldo bizi bize özetliyor. “Beşiktaş'tan gönderiliyorum. Bana sen 4-4-2 oynayamazsın diyorlar. Oysa ben bütün futbol hayatım boyunca 4-4-2 oynadım. Sadece Lucescu zamanında Beşiktaş'ta 3-5-2 oynadım” Elimizdekilerin kıymetini bilmiyor; hücumcular, uygulayamadığımız sistemler, yönetici istekleri, tribün beklentileri için transferler yapıyoruz. Maçları kazanıyoruz ama şampiyonaları kaçırıyoruz.

Osman YORGUN

Yayınlanma Tarihi:12:40,