SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray için şampiyonluk yarışında yolu kısaltmak adına önemli bir maçtı. Kağıt üzerindeki rakip, ligin ikincisi ve son yıllarda G.Saray'ın belalısı Antalyaspor'du. Drogba ve Sneijder transferleriyle ayakları yerden kesilen G.Saray'ın 3 puan için öncelikle ayaklarının yere değmesi gerekiyordu, öyle de oldu. G.Saray, iyi oynamadığı ama sahada rakibi kadar koştuğu Antalyaspor'a fırsat vermedi, bulduğu 2 golle de rahat bir galibiyet aldı. Ama şunu da açık açık söylememiz gerekiyor ki; G.Saray iyi oynamıyor.

Çok yavaş, statik ve kolay bozulabilir bir oyun yapısı var sarı-kırmızılıların. Saha içerisinde yaptığı hatayla demoralize olabilecek oyuncu sayısı fazla. Oyunun en kritik bölgelerinde oynayan Amrabat, Sabri, Burak gibi futbolcuların futbol bilgileri zayıf. Yeteneklerinden ve yüreklerinden kimsenin kuşkusu yok ama futbol sadece ayakla oynanan bir oyun değil. Bazen hep beraber hareket edebilmek için oyun zekası gerekir.

G.Saray'ın bu sezon eksikliğini çektiği en önemli faktör de bu zaten. Sneijder'in takıma girmesiyle G.Saray'ın bu problemi çözeceğini düşünenler biraz daha beklemek zorundalar. Çünkü Hollandalı, bugüne kadar hep bir organizasyon içinde oynayıp, o organizasyonu yönetmişti. G.Saray'ın organizasyon bozukluğunu ne zaman çözebilecek, onun için sabırlı olmak lazım.

Bir de G.Saray'ın ciddi şekilde sahada rakibi küçümseyen, ağır bir özgüven problemi var. Bunca top kaybının, bunca basit hatanın başka bir açıklaması olamaz. Dany çok hızlı, çevik ama bir o kadar da laubali. Alternatifsiz olması, onu aynı hatayı devamlı yapmaya zorluyor gibi. Tabii bütün bunlardan bahsederken Didier Drogba'nın geldiği haftada Burak Yılmaz'ın attığı 2 golü de tartışmamız gerekir. Büyük bir golcü edasıyla vurulan 2 top, 2 gol ve skor 2-0. Bunun üstüne kim ne söylese boş. Burak oyun oynarken çok etkili değil belki ama bitirici noktada yakaladığını affetmiyor.

Fatih Terim nasıl bir kurgu düşünüyor bilmiyorum ama Burak hem Türkiye'de hem Avrupa'da bu kadar net gol atarken onu dışarda bırakmak hata olabilir. G.Saray kağıt üzerinde çok ofansif ama bunu bir organizasyona dökememiş güçlü takım hüviyetinde. Terim'in işi kolay değil. G.Saray'ın büyük bir takım gibi birlikte oynamayı öğrenmesi için daha çok zamana ihtiyaç var. Ama bu zaman, onun şampiyonluk yarışında ne kadar kısa ya da uzun olur bilmiyorum. G.Saray bir kazaya uğrar mı? Bekleyip hep beraber görelim.