SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

27.01.2013 tarihinde Türk Telekom Arena’da oynanan Galatasaray-Beşiktaş maçının 61. dakikasında Felipe Melo ve Oğuzhan Özyakup arasında yaşananlardan sonra Felipe Melo direkt kırmızı kartla oyundan ihraç edildi. Hakem Tolga Özkalfa’nın raporuna göre Melo rakibine tükürmüş ve bu yüzden oyundan ihraç edilmişti.

HD veya 3D yayınların ve phantom camera teknolojilerinin hayatımıza entegre olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Artık sahada olan bir olayı onlarca açıdan bize aktarabilen bir yayıncı kuruluşa sahibiz. Adına tahkim kurulu kurul, bugün bizlere, kararlarını futbolcuların anlık tepkilerine göre verdiğini açıkladı. Açıklama yapıldıktan sonra her sağlıklı vatandaş gibi benim de aklıma bazı sorular takıldı; *Ne zamandan beri herhangi bir olayda iddia sahibinin söyledikleri görüntülerde kanıtlanmak yerine taraf olan kişilerin davranışlarına dayandırılarak ispatlanmaktadır?

*Ortada BJK’lı futbolcuların ve hakem Tolga Özkalfa’nın tükürdü iddiası varken ispatlanması gereken tükürme eyleminin gerçekleşmiş olması mıdır yoksa Melo’nun ben tükürmedim iddiasının ispatlanması mıdır?

*Hukuka Giriş dersini alan herhangi bir üniversite öğrencisinin de bileceği gibi önce suçun ispatlanmış olması gerekmez mi?

*Tolga Özkalfa’nın raporu yeterli kanıt olarak gösteriliyorsa, çok değil bir ay önce Meireles’in aldığı ceza indiriminde neden hakem raporu dikkate alınmamıştır?

*Tolga Özkalfa’nın raporuna inanan tahkim kurulu bizzat yüzüne tükürüldüğünü iddia eden Halis Özkahya’ya neden itibar etmemiştir?

Hukuk kuralları kişiye veya kurumlara göre farklı uygulanamaz. Bu şekilde uygulandığı takdirde futbolun ana unsurları yerine, İnterpol, Europol, iddianame ve tape gibi kavramlarla ‘Türk Futbolu’ sürekli yan yana, kolkola anılmak zorunda kalacaktır. Başta TFF yönetimi olmak üzere hukuk dışı uygulamalara imza atan bütün unsurların Türk Futbolu’nun yakasından düşmesini talep ve temenni ediyorum.

Serkan Ağbaba

Yayınlanma Tarihi:12:38,