SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Basketbol Erkekler Türkiye Kupası bugün tarihi bir finale sahne oluyor. Galatasaray ve Fenerbahçe 28 yıllık kupa tarihinde ilk kez finalde karşı karşıya geliyor…

İki ezili rakip Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Medical Park, Spor Toto Erkekler Türkiye Kupası finalinde karşı karşıya… Eskişehir'in ev sahipliğini yaptığı kupanın sekizli finalinde finale kalan iki ekip, bugün Eskişehir Anadolu Üniversitesi Spor Salonu'nda 15.00'te kozlarını paylaşacak. Fenerbahçe ve Galatasaray erkek basketbol takımları tarihte ilk kez Türkiye Kupası finalinde birbirlerine rakip olurken kazanan takım kupayı 4. kez müzesine götürecek.

POTADA 188. RANDEVU

Bugüne dek Galatasaray Medical Park ile Fenerbahçe Ülker 187 kez karşı karşıya geldi. Bunlardan 114'ü Türkiye Ligi, 7'si Türkiye Kupası eleme maçı, 3'ü Cumhurbaşkanlığı Kupası, 17'si Türkiye Şampiyonası, 35'i İstanbul Ligi, 7'si Teşvik Turnuvası, 2'si TSYD Kupası, 1'i İstanbul Kupası ve 1'i de Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Kupası'ydı… 187 resmi maçtan 94'ünü Galatasaray, 91'ini ise Fenerbahçe Ülker kazandı.

‘DERBİDEN DE ÖTE’

Zorlu final öncesi iki takımın antrenör ve birer oyuncusu düzenlenen basın toplantısına katılarak final hakkında görüşlerini paylaştılar. Fenerbahçe Ülker yardımcı antrenörü Ertuğrul Erdoğan, “Tutarlı oynayan takım avantajlı olacaktır” derken Kaya Peker, “Ne kadar basit oynarsak herkesin işi o kadar kolaylaşıyor. Şimdi kupayı burada görünce finali kazanma isteğim iki kat daha arttı” şeklinde konuştu.

Geçen yıl kupayı Beşiktaş ile kazanan Galatasaray MP başantrenörü Ergin Ataman, konuşmasını “Tek hedefimiz 18 yıl sonra çıktığımız finalde kupayı kazanmak” şeklinde özetledi. Ender Arslan taraftarlarla birlikte kupayı alarak İstanbul'a dönmeyi hayal ettiğini belirtti.

Mustafa NACAR/AMK