SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’a devre arasında Ukrayna’nın Shaktar Donetsk takımından transfer olan Brezilyalı futbolcu şampiyonluk yarışındaki rakiplerine meydan okudu. Hürriyet’ten Banu Tuna’ya konuşan Dentinho, Beşiktaş, lig yarışı, ve kendisi ile alakalı bilinmeyen yönlerini anlattı. Brezilyalı yıldızın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

– Drogba, Sneijder, Niang ve siz… Hepiniz bu sezon geldiniz ve aynı pozisyonlarda oynuyorsunuz. Nasıl bir rekabet olacak bu?

– Hepsi çok büyük oyuncular. Futbol tarihine geçecek isimler. Bu yarıştan kim galip çıkacak diye sorarsanız; ben ve takım arkadaşım Niang derim.

Gerçek adınız Bruno Ferreira Bonfim. Fakat tüm dünya sizi Dentinho olarak tanıyor. Sebebini biliyoruz ama size bu lakabı takan kim?

– Futbol okulunda oynarken dişlerim çok büyük ve ayrık olduğu için sadece ‘dente', yani ‘diş' diyorlardı. Corinthians'a transfer olduğumda takımın masörü beni altyapıdan tanıyordu. İlk kez o Dentinho dedi. Çocuklar için kullanılan sempati takısıyla ‘Küçük diş', ‘dişçik' anlamlarına geliyor.

– Bugün dünya çapında, ünlü bir futbolcusunuz. Yeter artık, böyle anılmak istemiyorum, başka şekilde anılmak istiyorum dediğiniz olmuyor mu?

– Hayır hayır. Ufakken takıldı bu lakap, artık değişmez, ölene kadar gider. Zaten artık ‘Dentinho' bir marka oldu.

Twitter ile aranız nasıl? Hemen her gün bir mesaj geliyor sizden ama siz mi yazıyorsunuz?

– Şu anda bayağı hareketli. Brezilya'da oynarken de bayağı takipçim vardı ama Türkiye'ye geldikten sonra patladı. (Bu yazı yazılırken 1 milyon 79 bin 282 idi).

Beşiktaş taraftarları hem hoş geldin dileklerini iletiyor hem de sakatlığımdan dolayı endişelerini dile getiriyor.

– Twitter'da hakkınızda yazılanları sıkı takip eder misiniz? Çünkü bazen hayli olumsuz şeyler de olabiliyor. Siz bir de takıma gelir gelmez sakatlandınız. Bunları okumak moral bozucu olabiliyor. – Tabii ki övgüler kadar eleştiriler de oluyor. Ben genellikle okumaya çalışıyorum. Şu anda iyi dileklerini iletenler çoğunlukta.

İstanbul çok güzel ama beni geceleri göremezsiniz

Sade bir kişiliği olan Dentinho, “Çok dışarı çıkmam. Beni gece kulüplerinde göremezsiniz” diyecek kadar da iddialı.

Ukrayna'da oynadığınız takım Shakhtar Donetsk, İstanbul'la kıyaslanmayacak kadar küçük bir şehirdeydi. Nasıl buldunuz İstanbul'u?

– İstanbul olabilecek en iyi şehir. Tarih, alışveriş, restoranlar mükemmel. Taraftar beni hiç yalnız bırakmıyor. Donetsk çok durgun bir yerdi. – Nerede oturuyorsunuz? – Beykoz Acarkent'te. – Orası da İstanbul'un en sakin yerlerinden biri ama. – Eşimle birlikte seçtik. Bir de Beşiktaş'ın tesislerine yakın. – Eşiniz İstanbul'da olmaktan mutlu mu? – Geleli daha 2 gün oldu ama keyfi yerinde. – Futbolcuların gece hayatı ile arası iyidir genellikle, sizin nasıl? – Çok dışarı çıkmam. Genellikle evde ailemle vakit geçiririm. Nadiren eşimle birlikte gece çıkarız. Beni kulüplerde göremezsiniz.

– Futboldan arta kalan zamanda ne yaparsınız?

– Ailemle vakit geçiririm, alışverişe çıkarım, evde Playstation oynarım, masa tenisi oynarım. Şimdi bebeğim var, onunla ilgileniyorum. – Takım arkadaşınız Fernandes stiliyle de dikkat çekiyor. Sizin giyim kuşamla aranız nasıl? Gördüğüm kadarıyla taşlı aksesuvarları seviyorsunuz… – Toplum önünde olan insanlar olduğumuz için iyi giyinmemiz, kendimize bakmamız lazım. Ben de elimden geldiğince iyi giyinmeye çalışıyorum. Ama asıl iddiam modada değil, futbolda.

Bu dişlerle kendimi şanslı hissediyorum

Bizde sizinki gibi dişleri ayrık olanların doğuştan talihli olduğuna inanılır. Brezilya'da böyle bir şey var mı?

Hayır yok ama madem Türkiye'de var, kendimi şu andan sonra şanslı hissediyorum.

Çok özeleştiri yaparım

– Geldiğiniz takımın başında, Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Lucescu var. Size öğütlerde bulundu mu? – Türkiye'de uzun süre çalıştığını, burayı çok sevdiğini, Beşiktaş'ın benim için doğru takım olduğunu söyledi. Ayrıca Brezilya Milli Takımı hayalim de devam ediyor. – Üzerinizde baskı hissediyor musunuz? – En büyük baskıyı ben kendim yapıyorum. Çok fazla özeleştiri yaparım. Bir an evvel iyileşip dönmeye çalışıyorum ve bu konuda kendimi sıkıştırıyorum.

– Dövmeleriniz çok konuşuluyor. Kaç dövmeniz var?

– Annemin, babamın, eşimin isimleri ile sol omzumdan koluma inen büyük bir balık var ama daha bitmedi tüm kolumu kaplayacak. Sağ kolumda ise şans getiren bir tür totem dövmesi var. Kalbimin üzerine de oğlumun ismini yaptırmayı planlıyorum.

“Beşiktaş'ta hocanın oluşturduğu çok iyi bir arkadaşlık ortamı var. Buraya geldiğimde sanki ikinci aileme gelmiş gibi oluyorum.”

– Sol ve sağ açık oynayabiliyorsunuz. Kendinizi en verimli hissettiğiniz pozisyon hangisi? – Bence futbolcunun en doğru yeri hocanın koyduğu yerdir. Hocamız kaleye bile koysa oynarım. – Samet Aybaba ile aranız nasıl? Lucescu ile karşılaştırmanızı istesem? – Futbolcularla sürekli diyalog halinde. Her zaman görebileceğiniz bir durum değildir. Ama tabii zamanla daha iyi tanıyacağım kendisini. Bir de hocanın oluşturduğu çok iyi bir arkadaşlık ortamı var. Buraya geldiğimde sanki ikinci aileme gelmiş gibi oluyorum. Aralarında kendimi iyi hissediyorum. Çarşı nedir biliyor musunuz? – Evet geldikten sonra anlattılar. Semtte de vakit geçirdik biraz. Ayrıca tesislerin önünde Galatasaray maçından önce yaptıkları çok güzeldi.