SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bugün TV canlı yayına katılan Türker Arslan, ”Tahkim Kurulu’ndaki arkadaşlar son derece değerli hukukçu arkadaşlar kendilerini tenzih ederim. Fevkalade önemli bir görev yapıyorlar. Bu göreve de layık oldukları için getirildiler. O konuda hiçbir tereddüt yok. Hele Tahkim Kurulu başkanı Engin Tuzcuoğlu'nu son derece yakından tanırım. Çok değer verdiğim bir arkadaşımdır. Ancak Meireles olayına dönmek istiyorum. Meireles olayında ben yayıncı kuruluşun görüntülerini izlemedim. O yüzden tükürüp tükürmediğini bilmiyorum. Ancak Meireles’in davranışlarını bir bütün olarak değerlendirmek gerekirdi. PFDK, Meireles’e ceza verirken yayıncı kuruluşun görüntülerine bakmadan verilmesi gereken cezaları hep en alt seviyeden verdi. Meirelesin yaptığı hareketlerin bütününe en alt seviyeden ceza verirseniz bunun daha ağırı ne olabilir ki? Daha hafif cezada ne vereceksiniz? Onun için Meirelesin spor ahlakına aykırı davranışları, hakeme yönelik hakarete yönelik davranışları nedeniyle değerlendirmelerde bir takım katılmadığım yerler var” dedi.

‘MEIRELES’E ESNEK, MELO’YA İSE ÇOK KATI DAVRANDILAR’

Türker Arslan, ”Hakeme yönelik el hareketi vesaire içim sadece 3 maç ceza verilmesi bana göre çok yanlış. O ceza 3-6 arasındadır 3 verdiler. Tükürük için alt sınırdan verebilirlerdi. Refleks olabilir. Ancak öteki olay devam eden ve kamuoyunda çok tepki oluşturan bir olay. Bu olayda toleranslı olamazsınız. Taktir hakkınızı bu şekilde alt sınırdan kullanamazsınız. Burada bir hata var. İkinci hata ise, tükürdü tükürmedi ben bunu tartışmıyorum, tükürük cezasını centilmenlik dışı harekete çeviriyorsunuz. Suçun vasfını değiştiriyorsunuz. Bunun cezası 1-3 maç arasındadır. Hiç değilse bunda tavanı uygulayın. 6+3+1 şeklinde bir ceza verilseydi kamuoyu bunu hiç tartışmazdı. Hep işin hafifine kaçtılar. Kamuoyunda farklı haberler çıkmasına sebebiyet verdiler. Fenerbahçe, Tahkim’i bastı gibi. Buna engel olamadığını zaman Melo olayında da bazı şeyleri önleyemezsiniz. Melo tükürdü ise 4 maç cezayı vereceksin. Ancak Melo bu eylemden önce bir takım tahriklere maruz kalıyor. İtiliyor, çekiliyor. Bunun tahrik sonucu olup olmadığını değerlendirmek zorundasınız. Karara baktığınız zaman tahrikle ilgili hiçbir ifade yok. Ki Galatasaray kulübü de savunmasında bunu kullandığını zannediyorum. Bu hafifletici bir sebeptir. Melo konusunda kurallara çok bağlı kaldılar, Meireles konusunda ise çok esnek. Meireles olayında bir tahrik yok. Suçun nedenleri farklı fakat daha nedensiz yapılan bir olayda toleranslı davranıyorsunuz, bir tahrik sonucu olan bir olayda hiçbir hafifletici sebep görmüyorsunuz. Buradaki bu arkadaşların değerlendirmesini doğru bulmuyorum” diye konuştu.

‘F.BAHÇE TFF İLE BİR TAKIM ŞEYLER GÖRÜŞTÜ’

Tahkim kurulu eski başkanı Arslan, ”Fenerbahçenin karar aşamasında PFDK ile görüşmesi kamuoyunda baskı intibahı bıraktı. Galatasaray Kulübü buna gerek görmedi. Bana göre de doğru yaptı. Fenerbahçe’nin Federasyona gidip bu tip davranışlarda bulunması Federasyon’nun tutumundan kaynaklanıyor. Meireles ile Melo durumunun değerlendirilmesinin Galatasaray’ın lehine olduğunu düşünüyorum. Fenerbaçe, Federasyon binasında bir takım şeyler görüştü, Galatasaray da demek ki kamuoyunda bir şeyler paylaşacak” dedi.

‘LUA LUA KARARI SORUN YARATACAK’

Türker Arslan, ‘Lua lua’nın cezasının ne gerekçe ile ertelendiğini anlamıyorum. Bu iş tamamen keyfi değerlendirmelere muhatap oluyor. Bu beni biraz rahatsız etti. Bunu fatih Terim için de kullandılar ancak bunun için bir talep olması gerek. Futbolcu kafa atmış raporda yer almış demek ki cezayı uygulayacaksın. Eğer ertelersen yarın başka futbolcu kafa atınca onu ne yapacaksın. Cezaların ertelenmesi ile çözüm olmaz.

Ben de 15 sene tahkim başkanlığı yaptım benim de sempati duyduğum bir kulüp var. Aynı şekilde kurulumdaki arkadaşlarım da sempati duyduğu takımlar vardı. Ancak o kapıdan girdikten sonra herkes kendi vicdanı ile karar veriyordu. Kulüplerle bir temasımız olmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

Yayınlanma Tarihi:19:08,