SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yap(a)madı!

8 Şubat 2013

Türkiye kaybetti… Önemli değil… Portekiz de, Brezilya da kaybetti. Adı üstünde hazırlık maçı… Sonuca takılmamak lazım. Vizyona, verilen mesaja, fark yaratma adına ne yapıldı ona bakmak lazım… Abdullah Avcı genç, dinamik, yeniliğe açık bir teknik adam… Göreve geldiğinde beklenti büyüktü. Ancak ne yazık ki fark yaratamıyor… Henüz “İşte bu” dedirtecek bir şey yap(a)madı. Ne mi yapmalıydı? Mesela her hareketinden ‘tepeden tırnağa futbolcuyum' diyen Salih Uçan'ı ve daha ilk sezonunda Beşiktaş'ta önemli bir yetenek olduğunu gösteren Oğuzhan'ı pekala Çekler karşısında 11'de sahaya sürebilirdi. Ne kaybedirdi? En fazla maçı, önceki gece olduğu gibi… Ama yap(a)madı… Yapacak gibi de durmuyor.

Bizim milli takım genç görünümlü. İlk 11'de 30 yaşında bir oyuncu yoktu ama en genci 23 yaşındaki Sercan Sararer. Çekler 23 yaşın altında 3 oyuncuya 11'de şans verdi. Ay-Yıldızlılar'a zor anlar yaşatan Darida (22), ilk golü atan Krejci (20) ve performansıyla dikkat çeken Vydra (20)… Oğuzhan ve Salih'in bu üç oyuncudan ne eksiği var! Tabii ki yok, bireysel yetenek bazında düşündüğünde fazlaları bile var. Ama oynatmak için vizyon gerek. En azından maç sonrası insanlara anlatacak, belki de yıllar sonu senin hatırlanmanı sağlayacak birşeyler olur. Sıradan davranmak kolay, sıradışı olmak olay!

Türkiye'de ve dünyada bunun örnekleri çok. Beğenin, beğenmeyin Fatih Terim milli takımda bu konuda önemli bir vizyon ve cesaret göstermiştir. 22 yaşındaki Vedat'ı 2. Lig'den alıp, EURO 96'ya götürdü. Batuhan'a ve Nuri'ye 17, Arda Turan ve Sercan Yıldırım'a 19 yaşında milli formayı verdi. Messi, Neymar, Rooney, Götze ilk kez milli formayı giydiklerinde 18 yaşındaydılar. Almanlar; Mesut Özil ile İlkay'a henüz 21 yaşındayken ‘Die Mannschaft'ın kapılarını açtılar. İşin ironik tarafı Abdullah Avcı ismi, Avrupa Şampiyonluğu'na ulaşıp, Dünya 4.'sü olduğu U17 Milli Takımı'nda belleklere kazınmıştı. Yani gençlerin dilinden en iyi o anlar…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek