SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İsrail Premier Ligi ekiplerinden Beitar Jerusalem bir süredir iki Müslüman oyuncuyu takıma katmak istiyordu.

Ancak bazı taraftarlar bu transferlere karşı çıkıyordu. Sonuçta Beitar iki oyuncuyla sözleşme imzaladı.

Taraftarlar bu imzaları kendi takımları için “Cehenneme gidin” diye tezahüratlar yaparak protesto etti.

Bugüne kadar bir tek Arap futbolcuyu kadrosuna dahil etmeyen Beitar’ın taraftarları ırkçı ve İslam karşıtı tezahüratlarıyla ünlü.

İsrail’de halkın yüzde 20’si Arap. Kudüs’te insanların birçoğu Arap. Bu bir halk takımı ama 70 yıldır bir tek Arap bile takımda oynayamamış.

Dzhabrail Kadıyev ve Zaur Sadeyev adlı müslüman Çeçen futbolcuları Terek Grozny’den transfer eden Beitar Jerusalem’de sadece birkaç taraftar bu transfere sıcak bakıyor.

O taraftarlardan biri, “Onlara 2 Çeçen futbolcu diyebilirler. Neden iki Müslüman oyuncu diyorlar ki? Arap değiller. Yarı Rus Müslümanlar. Bu yüzden onları kabul ettik. Eğer iyilerse oynarlar, değillerse giderler” diyor ve ekliyor: “Arap ya da Müslüman diye demiyorum. O çok kötü. Belki iyi bir insandır ama benim düşmanım ve düşmanımı desteklemek istemiyorum.”

Takımın yeni oyuncuları olan Çeçenler ise anlaşmazlığın farkında. Ancak ne siyasetle ne de dinle ilgilenmiyorlar. Onlara göre Beitar, futbol yeteneklerini göstermek için bir sahne.

Ancak sahnede bir sıkıntı var. Tribünde açılan “Beitar daima saf kalacak” pankartı İsraillileri şoke etti.

Pankart nedeniyle Beitar kulübü 12 bin dolar para cezasına çarptırılırken pankartı açan 50 kişinin önümüzdeki maçlara girmesi yasaklandı.

Yayınlanma Tarihi:07:13,