SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dostluk maçında Çek Cumhuriyeti’ne 2-0 yenilen (A) Milli Futbol Takımı’nda düşüş sürüyor.

Manisa 19 Mayıs Stadı’nda oynanan müsabakadan 2-0 mağlup ayrılan milliler, son dönemdeki başarısız performansını 2013 yılındaki ilk karşılaşmada da sürdürdü.

Guus Hiddink yönetiminde 2012 Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne katılamayarak beklentileri karşılayamayan (A) Milliler, büyük umutlarla göreve getirilen Abdullah Avcı yönetimindeki performansıyla da bekleneni karşılayabilmiş değil.

Abdullah Avcı yönetiminde 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde grupta oynadığı 4 maçtan 3’ünü yitirip, sadece 1’ini kazanarak final biletini zora sokan ay-yıldızlı ekip, elemelerde mart ayı içinde oynanacak Andora ve Macaristan maçları öncesinde dünkü Çek Cumhuriyeti özel sınavında da iyi sinyaller vermedi.

GELEN GİDENİ ARATTI

(A) Milli Futbol Takımı’nın başında Fatih Terim dışında son dönemde görev yapan 3 teknik adam arasında galibiyet yüzdesi en düşük olanı Abdullah Avcı olarak ön plana çıktı.

Ay-yıldızlı ekibin başında daha önce de görev yapan, (A) Millilerin 90 yıllık tarihindeki en çok maça çıkan teknik direktör unvanının sahibi Fatih Terim’in değerlendirmeye alınmadığı son dönemdeki 3 teknik adam içinde milliler en düşük galibiyet yüzdesini Avcı döneminde tutturdu.

Ersun Yanal yönetiminde 15 maçta 8 galibiyet (yüzde 53.33), Guus Hiddink döneminde 16 maçta 7 galibiyet (yüzde 43.75) alan Türk Milli Takımı, Abdullah Avcı yönetiminde şimdiye dek oynadığı 13 maçta ise 5 galibiyetle, yüzde 38.46 oranında kaldı.