SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İtalyan gazetesi Beckham ile yeni kulübü PSG'yi karşılaştırırken ortaya ilginç bilgiler çıktı.

Yıldız futbolcunun kazandığı kupalardan elde ettiği gelire, facebook sayfasından sponsorlara kadar yapılan analizde David Beckham'ın yarattığı markanın ne kadar güçlü olduğu ortaya çıktı.

İşte o karşılaştırmalar…

KAZANILMIŞ KUPALAR 1993 yılından bugüne kadar aktif olarak futbol oynayan David Beckham, futbol hayatı boyunca tam 18 kupa kaldırırken, Fransız ekibi PSG ise bu süre zarfı içerisinde sadece 12 kupayı müzesine götürebildi.

GELİRLER David Beckham’ın 2011-2012 yılında elde ettiği gelir net olarak 34 milyon euro’yu bulurken, Fransız kulübü ise 2010-2011 yılında 101 milyon euro gelir elde etti.

SPONSOR GELİRLERİ İngiliz yıldız fiziksel özellikleri ve karizmasının avantajıyla pek çok markanın yüzü olmayı başarırken, sponsorları sayesinde 2012 yılında tam 27 milyon euro para kazandı.

PSG kulübünün ise 2011 yılında sponsorlardan elde ettiği gelirler 20.4 milyon euro.

FACEBOOK TAKİPÇİLERİ Renkli hayatı sayesinde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Beckham, bu sayede epey bir hayran kitlesi de bulunduruyor. Beckham'ı Facebook'ta takip edenlerin sayısı 24.38 milyon kişiye ulaşırken. PSG'nin Facebook'daki sayfası ise yıldız oyuncunun yanında solda sıfır kalıyor.

Fransız kulübünün takipçi sayısı 2 milyon civarında…

FORMA SATIŞ RAKAMLARI David Beckham’ın Avrupa’dan ayrılıp Amerika'nın Los Angeles Galaxy kulübüne gitmesinin öncesini baz alan gazete, İngiliz futbolcunun 2008 yılında Dünya üzerinde tam 600 bin forma sattığını ortaya çıkardı. Bu rakam aynı zamanda dünya çapında en çok forması satılan isimlerden biri olan David Beckham adeta bir para makinesi olduğunu gösteriyor.

Fransız kulübü ise  o yıl sadece 70 bin adet forma satabilmiş. Bu yıl yaptığı flaş transferlerin ardından PSG'nin 2012-2013 sezonunda forma satışları 200 bin adet sınırını geçmiş durumda.

Koray DUSOVA / AMK

Yayınlanma Tarihi:22:54,