SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ligin en golcü kanat oyuncusu Olcay Şahan'ın yerine, siftahı bulunmayan Sercan Sararer ve Caner Erkin'in milli takıma çağrılması tepkilere neden oluyor.

Beşiktaş taraftarı ile Milli Takımlar Teknik Direktörü Abdullah Avcı arasındaki buzlar erimiyor. Siyah-beyazlı futbolseverler, Necip Uysal'ı A Takıma, Oğuzhan'ı da Ümit Milli'ye alan Avcı'nın Olcay Şahan'a haksızlık ettiğini düşünüyor. Taraftarlar, internet forumlarında 7 F.Bahçeli ve 5 G.Saraylı'nın Ay-Yıldızlı kadroya alındığını hatırlatarak “Olcay milli takıma çağırılmak için daha ne yapmalı?” sorusunu soruyor.

Rakamlara baktığımızda ise taraftarların hiç de haksız olmadığı görülüyor. 7 golü bulunan 25 yaşındaki futbolcu ligin en skorer Türk kanat oyuncusu. Süper Lig'de Olcay'dan daha gol atan sadece 4 yerli futbolcu var. Bu isimler Umut, Necati, Burak Yılmaz ve İlhan Parlak; üstelik bu futbolcuların tamamı sol kanatta değil santrfor pozisyonunda oynayan isimler. 2014 Dünya Kupası Elemeleri'nde 4 maçta 3 mağlubiyet yaşayan, bu karşılaşmaların sadece ikisinde gol atabilen Türkiye'nin en büyük eksiği de skor yükünün santrforlara binmesi ve özellikle hücumun kanatlardan destek alamaması olarak gösteriliyor.

SORUN KANATLARDA AMA…

Türkiye’nin elemelerdeki 4 golünün altında santrforlar Umut ve Mevlüt'ün yanı sıra orta saha oyuncuları Emre ve Selçuk'un imzaları bulunuyor. Arda'nın dışında solda görev alan Sercan Sararer ve Caner Erkin gol bölgesinde topla fazla buluşamıyor. 5 gollü Ahmet İlhan ise bu açık nedeniyle denenmek için kadroya alındı. Sercan'ın Bundesliga'da, Caner'in de Süper Lig'de golü bulunmuyor. Hal böyle iken Olcay'ın en azından Çekler'le oynanacak hazırlık maçında denenmemesi kafaları karıştırıyor.

Ersoy ÖZDEM/AMK