SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fesupanallah

4 Şubat 2013

Evet, Fenerbahçe tam anlamıyla Hababam Sınıfı. Adım adım bakalım; sınıfın en karizma adamı Damat Ferit rolünde Emre var. Onun dönüşüyle taraftar-yeşil saha bağlantısı tekrar kuruldu. Tribün, artık kulüpte “kendi arzusunu” taşıyabilecek o adamı tekrar buldu. Bu hem sevindirici hem üzücü; kendisinden ümit kesilen diğer herkes, sahadakinden yöneticisine kadar, oturup düşünmeli. Tabii o zahmet ve özveriyi gösterirlerse… Ayrıca Emre, yanındaki tembelleri harekete sürükleyen, takımın soyunma odasında sağlanamayan motivasyonunu yükselten ve aktif oyunda toptan kaçanları akına dahil eden bir adam. Nadide.

COĞRAFYA VE MATEMATİK

Voltran’ın yüreği Emre geldi tamam da diğer parçalar nasıl? Diğer organlar dibine kadar paslı. Elbet o pas bir anda çözülmez, elbet dünkü istekleri kayda değerdi ama haftalardır sürünen Kuyt'a penaltı attırmak da neyin nesi? Penaltı, yetenekten öte bir psikoloji vuruşudur. Dün Kuyt'ı görünce “penaltı kaçar” demeyen kaç kişi vardı?.. Hababam Sınıfı'nı hatırlayın; kulakları duymayan bir coğrafya hocası ve gözleri görmeyen bir matematikçi vardı. Penaltı atışındaki mantık hatası, bitik Kuyt ve Meireles'in 90 dakika sahada olması, dünya standartlarındaki golcü Sow'un kanata gömülmesi hangi futbol gerçeğine sığar? Dahası da var; ilk düzgün kanat ortasında Webo'nun da usta “kafacılığı” ortaya çıkıp gol attı takım. Fakat o dakikaya kadar tek bir kanat akını denenmedi. Böyle olunca da Sivas savunması göbeğe daraldı ve Fenerbahçe'nin pas trafiğini 3. bölgede sürekli bozdu. Yani tempo ve baskı tamam ama coğrafya ve matematik bitik… Yani Hababam!

AYNI NAKARAT

Fakat… Cesurca davranıp ilk maçta Webo'yu oynatan hocayı tebrik etmek lazım. Çünkü Webo, skora katkı sağlamasaydı hoca hayli eleştirilecekti. Fakat Webo, golün dışında, takımın en iyi oyuncularından biriydi dün. Kısaca dün, Fenerbahçe'ye özgü garip bir oyun vardı. Eneramo'nun rastgele vuruşunu acemice yiyen Volkan, neredeyse maçın tamamını rakip sahada oynayıp hala sınıfta kalan Fenerbahçe ve tribünlerde değişmeyen aynı Hababam şarkısı; Fesupanallah.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek