SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arjantin’de 9 Ocak’ta başlayıp dün sona eren ve 10 takımın katıldığı Güney Amerika 20 Yaş Altı Şampiyonası’nı ilk 4 sırada tamamlayan Kolombiya, Paraguay, Uruguay ve Şili bu yaz Türkiye’de düzenlenecek olan FIFA’nın en büyük ikinci turnuvasında mücadele edecek.

Turnuvada, A Grubu’ndaki ev sahibi Arjantin, Kolombiya, Şili, Paraguay ve Bolivya ile B Grubu’ndaki Brezilya, Uruguay, Ekvador, Peru ve Venezuela arasından gruplarını ilk 3 sırada bitiren Kolombiya, Şili, Paraguay, Uruguay, Ekvador ve Peru, 6’lı final grubuna yükselmeye hak kazandı.

Tek devre lig usulüne göre oynanan final grubunda birinciliği elde eden Kolombiya, turnuva tarihinde 3. kez şampiyonluğa uzanırken; Paraguay 2., Uruguay 3., Şili de 4. sırayı alarak, organizasyona katılma vizesi aldılar.

Güney Amerika’dan 4 takımla birlikte FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’na katılmayı garantileyen ülkelerin sayısı da 15’e yükseldi. 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’na katılmayı garantileyen takımlar şöyle:

Türkiye, İspanya, Fransa, İngiltere, Portekiz, Hırvatistan, Yunanistan, Özbekistan, Güney Kore, Avustralya, Irak, Kolombiya, Paraguay, Uruguay ve Şili.