SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hep aynı senaryo!

3 Şubat 2013

Bursaspor deplasmanında en son galibiyetini 19.08.2007 tarihinde alan ve o günden bu zamana kadar Atatürk Stadı'ndan beraberlik dahi çıkaramayan, sürekli boynu bükük ayrılan G.Saray için dün akşam ki maç kırılma anlarından birisiydi. Terim'in sahaya sürdüğü 11 “baskılı futbol”un açılımıydı. Sneijder'in kulübede başlaması normal, ancak Burak Yılmaz'ın iki haftadır yediği “altın makas”ı anlamakta biraz zorluk çekiyoruz açıkçası.

G.Saray'ın bu sezon deplasmanlardaki en büyük sıkıntısı, sakin olamamak. Bazı maçlar vardır, rakibi beklersin, sonra organize olursun ve olgun ataklarla etkili olmaya çalışırsın. Kaotik bir ortamdaki Bursaspor'un senin üzerine deli danalar gibi saldıracağı üç bilinmeyenli denklem değil! Terim'in ekibinin geriye düştüğü maçlarda büyük arızalar gösterdiğini de hesaba katarsak, karşılaşmanın ilk yarısında daha önceki senaryoları izledik.

Ancak G.Saray'ın inişli-çıkışlı futbolundaki esas nedenlerinden biri de Muslera'nın kalesine doğru esen rüzgarın şiddeti. Oyun şablonunda, Melo'nun yerine Yekta kötü görüntü çizmezken, soldaki Riera-Emre ikilisiSabri-Engin'e göre çok daha efektif bir yapı içindeydi. Hücum hattında Elmander savruk, Umut koordinasyon olarak daha dengeliydi. Özellikle son 20 dakikada G.Saray sahaya daha iyi yayıldı ve oyun üstünlüğünü eline geçirdi.

İkinci yarıda düdükle birlikte, rüzgarı da arkasına alan bir G.Saray beklerken, resmen 65.dakikaya kadar sürklase olan bir takım vardı sahada. Kenarda Terim ve yardımcıları, sahada 11 oyuncu Bursaspor'u paşa paşa izlediler adeta. Garibim Muslera bir o köşeye, bir bu köşeye giderek yaptığı son hamlelerle takımını ayakta tutmaya çalıştı. O dakikalarda G.Saray tribünleri de bildikleri ne kadar dua varsa ediyorlardı kuşkusuz. Teknik ekibin çoko-prensi! Emre Çolak yine 90 dakikayı tamamladı! Takımının ofansa gidemediğini epey zaman sonra fark eden Terim, iki kanada Aydın ve Amrabat'ı alarak bir nebze olsa rakip kalede etkili olmaya çalıştı. Son değişiklik Wesley Sneijder oyunda kaldığı süre içerisinde veren ancak alamayan! kişiydi.

Fatih Terim'in ve yardımcılarının artık şapkalarını önüne koyup, bu deplasman özürlülüğüne bir çare bulmaları kaçınılmaz olmuştur. Artık haftalar ilerliyor ve bundan sonraki kayıpların telafisi kolay değil. Henüz ikinci yarının ilk üç maçında iki deplasmandan sadece 1 puan çıkaran G.Saray sadece TT Arena takımı olmamalı diye düşünüyorum.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek