SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ara transfer döneminde yaptığı flaş oyuncu transferleriyle Dünya Basını'nın gündemine oturan Galatasaray'ın yeni forveti Didier Drogba'nın menajeri Ceylan Çalışkan Bugün TV ekranlarındaki Spor Extra programında Özgür Sancar ve Yakup Çınar'ın konuğu oldu. Drogba transferi ile ilgili birbirinden önemli açıklamalar yapan Çalışkan ‘'Drogba'yı Juventus, Schalke ve Milan'da istiyordu ama o Galatasaray'ı tercih etti''. Dedi.

 

Menajer Çalışkan, futbolcunun eski kulübü ile ilgili olarak yaşadığı problemlerle alakalı olarak da önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Ceyhan Çalışkan’ın konuşmasında öne çıkanlar:

Çin Kulübü'nün yaptığı bütün itirazları bekliyorduk. Her şey beklediğimiz gibi gelişiyor. Drogba ile ilgili ilerleyen dönemlerde herhangi bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Çünkü 16 Ocak'ta Drogba Shangai kulübüyle sözleşmesini tek taraflı fesih etti. O günden sonra bu kulüple arasında herhangi bir bağ kalmadı. Galatasaraylı yöneticiler fesih işleminden sonra bu fesih ile ilgili belgeleri istediler. Bu belgeleri gördükten sonra transfer ile ilgili girişimlere başladılar. Çin Kulübü bu dönemden sonra elinden gelen her şeyi yapacaktır. Çünkü Drogba gibi bir oyuncuyu kaybettiler. FIFA 7 gün içinde Shangai Shenhua kulübünden cevap bekliyor. FIFA'nın verdiği bu süre de Pazartesi günü bitiyor. O süre bittikten sonra 21 günlük bir süreç daha olacak. O süreçten sonra 21 gün içinde Drogba'ya FIFA'nın geçici lisansı vermesini bekliyoruz. Bu süre 3 günde sürebilir, 5 günde,21 günde FIFA'nın yoğunluğuna göre bu iş değişecektir. En son hatırladığım bu tarz olayda Ribery'e 4 günde lisansı vermişlerdi. Drogba'nın TFF ‘nin sitesindeki Galatasaray kadrosunda bulunmama nedeni lisansı çıkmamasından ötürüdür. Herhangi bir sorun yok, Galatasaraylı taraftarlar meraklanmasın ve rahat olsunlar. Drogba artık Galatasaray'ın oyuncusudur. Bu süreç içinde Drogba'nın Avukatları ve Shangai kulübü arasında yapılan bütün görüşmeleri, evrakları elimizde. Bu olayla ilgili çok kuvvetli bir dosya var. Drogba'nın da bu olaylarla ilgili bilgisi var. Herhangi bir sorun olacağını düşünmüyor. O da bu sorunların bir an önce bitmesini bekliyor.

Eğer Fildişi Sahili kupayı alırsa ülkesinde Devlet nişanı alacak. Drogba bu devlet nişanı törenlerine katılmak zorunda. 3-4 gün orada kalacak. O yüzden olası Şampiyonlukta gelmesi biraz daha gecikecek.

Schalke ile oynanacak ilk maça yetişmesi kuvvetli ihtimal. 16 Ocak'tan itibaren Drogba'nın bu kulüple hiçbir ilgisi kalmadı. Bir kez daha yineliyorum bunu buradan. Bu yapılanları Çin kulübünün son çırpınışları olarak görüyorum.

Drogba Galatasaray'a gelmese Juventus yada Milan'a gidecekti. Juventus Drogba'yı alamayınca Anelka'yı , Milan'da Balotelli'yi aldı. Fesih sürecinden sonra Drogba Galatasaray'a gelmek istiyor, Galatasaray'da onu almak istiyordu. Transferin gelişimi hızlı oldu. Önce Bülent Tulun'la görüştüm. Ardından Bülent Tulun'da Fatih Terim ve Ünal Aysal'la görüşme yapıp ertesi gün birlikte benimle Johannesburg'a geldi. Orada Drogba'nın maçını izledik. Maçtan hemen sonra Drogba ile görüşme yaptık. Drogba Galatasaray'a gelmek istiyordu. Bu yüzden çok sorun çıkmadı. Anlaşma olduktan sonra Drogba Fatih Hoca ve Ünal Başkan'la görüşmek istedi. Bu görüşmelerden sonra Drogba'nın Galatasaray'a gelmesi iyice kuvvetlendi ve neşesi yerine geldi. Bu telefon görüşmelerinden sonra transfer tam anlamıyla gerçekleşmiş oldu.

Mourinho Fatih Hoca ile ilgili Drogba'ya çok güzel şeyler söylemiş bu söylemler transferde etkili oldu. Drogba İstanbul'a ve Galatasaray'a gelmeden önce Eboue başta olmak üzere birkaç futbolcu ile daha görüşüp olumlu referansla almış hem takım hem de şehirle ilgili. Herhangi bir soru işareti olmadan geliyor Drogba Galatasaray'a. Drogba'yla Türkiye'den sadece Galatasaray ilgilendi. Diğer kulüplerden herhangi bir talep almadık. Çin Gazetelerinin ‘'Drogba Türkiye'ye gelirse 60 gün oynayamaz'' söylentileri tamamen gerçek dışıdır Drogba futbolu Galatasaray'da bırakmak istiyor.