SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray'ın Altın Portakal'ı Wesley Sneijder geliş hikayesini, Türkiye'de yaşadığı deneyimleri ve kariyer hedeflerini Galatasaray Dergisi'nin Şubat sayısına anlattı…

Önce AMK'nın duyurduğu, Türkiye'nin geleceğine “inanamadığı” Sneijder artık Galatasaray'ın oyuncusu. Sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın dikkatini çeken transfer sonrası Sneijder hedeflerini Galatasaray Dergisi'nden Eray Sözen'e anlattı. Galatasaray için, “Benim gözümde Avrupa'nın en büyük kulüplerinden biri” ifadesini kullanan Wesley Sneijder, “Galatasaray hala Şampiyonlar Ligi'nde, hala Türkiye'de şampiyonluğa oynuyor. Ben de kupalar kazanmak, başarılar elde etmek istiyorum. Galatasaray'a gelme kararımda etkili olan unsurlar bunlardı” diye konuştu.

İstanbul için “Şehir hakkında ufak da olsa bildiklerim vardı” diyen Sneijder, “Hollanda'da çok sayıda Türk yaşıyor, İstanbul'u ve Galatasaray'ın büyüklüğünü oradan da biliyorum. İlk görüşmemizde, buraya gelme konusunda ikna olmuştum bile. Tüm detayları ve gerekli prosedürü tamamlamak sadece 48 saatimizi aldı. Evet, farklı takımlardan teklifler vardı ama menajerimi aradım ve ‘Tamam, Galatasaray'a gitmek istiyorum' dedim. Ve şu anda da buradayım” ifadelerini kullandı.

‘KADROMUZ ÇOK GÜÇLÜ’

Wesley Sneijder'e göre Galatasaray'ın Avrupa'da önemli başarılar yakalayacak bir oyuncu topluluğu var. Hollandalı oyuncu sarı-kırmızılı arkadaşları için, “Takımı bu sezon Şampiyonlar Ligi maçlarında da izledim, çok iyiydi. Ben de bu takımın parçası olabilmek için sahip olduğum tüm enerjiyi vermek, kalitemi göstermek zorundayım. Galatasaray, Avrupa'da ise her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu isimlerin de Galatasaray'a gelmek istemesi oldukça doğal. Bunda hiçbir gariplik yok; çünkü onlar da başarılar kazanmayı arzuluyor” dedi.

HEDEF DEVLER LİGİ 

Hollandalı futbolcu, 2010'da FIFA'nın en iyi 11'ine seçilen isim olmuştu. Ancak ona göre bireysel başarının bir önemi yok. Sneijder, “Bana bugün, ‘Galatasaray ile UEFA Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak mı istersin, yoksa FIFA Ballon d'Or Ödülü'nü mü' diye sorarsınız, kesinlikle Galatasaray ile Avrupa'da şampiyon olmak istediğimi söylerim” şeklinde konuşuyor…

‘ARKAMA BAKMAM’

Sneijder'e göre önemli olan formada taşıdığı arma. Arkada yazan numaranın ona göre hiçbir önemi yok: Real'de ‘Beckham ayrıldı. o, 23 numarayı aldı' gibi dedikodular yapıldı. Ben ise bir baskı hissetmedim. Forma numarasıyla ilgili hiç sıkıntım olmadı. İnsanlar, burada 14 numarayı Johan Cruyff'un Ajax ve Barcelona'daki başarılı döneminde taşıdığı numara olmasından dolayı seçtiğimi düşünüyor olabilir, hayır. Bazı numaralar boştu, ben de bu numarayı seçtim. Geçtiğimiz senelerde 10 numara giydim; ancak numaralar benim için sadece birer detay!

TERİM’E ÖVGÜ

Sneijder Galatasaray Dergisi'ne Fatih Terim hakkındaki ilk izlenimlerini de aktardı: Çok güçlü bir insan, bunu kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer kafasında bir şey varsa, onun için sonuna kadar kararlılıkla gidebilir. Antrenman sistemini çok sevdim. Sert, koşu ve baskı üzerine, şut çalışması var. Bunu Hollanda antrenman metotlarıyla karşılaştırabiliriz, benzerlikler var…

‘HAMİT İYİ BİR ÇOCUK!’

Sneijder’in Inter'de birlikte çalıştığı Portekizli teknik adam Jose Mourinho ile özel bir yakınlığı var. Mourinho ile haftada en az iki kez konuştuğunu hatırlatan Wesley Sneijder, “Mourinho bugün bana bir mesaj gönderdi Mesajda ‘Hamit çok iyi bir çocuktur. Sana karşılaşacağın yeni kültüre adaptasyon sürecinde yardımcı olacaktır' yazılıydı” dedi.

Yayınlanma Tarihi:07:19,