SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

1 Estudiantes (Arjantin)

“Sıçan Kesiciler”

Bilim adamları olmadık işler peşindedirler. Böceklere sigara içirirler, tavşanların gözlerine şampuan kaçırırlar ve şempanzelere tekme atarlar. Tüm bunları bilimsel ilerleme için yaptıklarını söylemekten de imtina etmezler. Bu amaçla 1905 yılında toplanan bir grup Arjantinli üniversiteli, La Plata'dabir kulüp kurmaya karar verirler. Herkes bu kafadan çatlakların niçin bu kulübü kurduğunu anlarlar ve onlara “Los Pincharratas” yani “Sıçan Kesiciler” lakabını uygun görürler.

2 Rosenborg BK (Norveç)

“Trol Çocuklar”

Rosenborg'un ateşli taraftarları, takımlarına gereken desteği vermelerine rağmen rakip takımı korkutmayı bir türlü başaramıyorlar. Zira “Trol Çocuklar” bir çizgi film için daha uygun bir isim olabilirdi. 90′ların sonunda anahtarlık olarak kullanılan Trol'lerin Norveç dilinde çok farklı anlamları olduğunu ve Troillongan'ın “yaramaz ufaklıklar” anlamına geldiğini söylüyorlar. Her haliyle gülünç bir lakap.

3 FC Dordrecht (Hollanda)

“Koyun Kafalılar”

Hollanda İkinci Ligi'nde mücadele eden Dordrecht, yerel kültürlerindeki bir hikâyeye göre kendilerine bir isim seçmiş. İki Dordrecht'li adam vergi vermemek için koyunlarından birine insan elbiseleri giydirerek şehir dışına doğru gidiyorlarmış. Bu koyun, tahsildarların yanından geçerken “me”leyerek oyunu bozmuş ve iki adamın hilesini ortaya çıkarmış. Saçma sapan bir konuma düşmelerine rağmen bu olaydan etkilenen kulübün kurucuları armalarına gururla bir koç başını kondurmuşlar.

4 Philadelphia Union (ABD)

“Zololar”

MLS'in yeni kulübü teknik direktörlük görevine Bakırköyspor'dan tanıdığımız Nowak'ı getirirken, lakaplarını “Zololar” olarak seçmişler. 2008 yılında kurulduklarından beri taraftarlar, Benjamin Franklin'e atıf yaparak “Ben'in çocukları” diyerek kendilerini çağırıyorlar. Geçtiğimiz yıl kulübün yeni sahiplerinin düzenlediği ve yeni armanın tanıtıldığı toplantıda kulübün sahibi Nick Sakiewicz, taraftarlardan birinin üzerindeki formaya baktı ve “Zolo ne demek?” diye sordu. Daha sonra Sakiewicz'in armada yer alan 2010 ibaresini yanlış anladığı anlaşıldı.

5 Chievo (İtalya)

“Uçan Eşekler”

Chievo, okulda büyük çocuklardan dayak yiyen inek öğrenciyi anımsatan bir kulüp. Verona kentinde daha çok taraftarı olan Hellas Verona taraftarlarınca geleneksel olarak aşağılanıyorlar. Hellas'lılar eşekler uçtuğu zaman Chievo'nun başarılı olabileceğini düşündüklerinden onlara Mussi Volanti (Uçan Eşekler) diyerek dalga geçmeye çalışıyorlar. Ancak ironik olan Chievo, Serie A'da mücadele ederken Hellas Verona'nın üçüncü ligde boğuşması.

6 Manisaspor (Türkiye)

“Tarzanlar”

İngiliz çevreci Swampy'den yıllar önce Türkiye'de bir yeşil dalga yükseliyordu. Çevreci Ahmet Bedevi, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Manisa'daki Spil Dağları'nda yaptığı ağaçlandırma çalışmaları ve enteresan yaşam tarzı nedeniyle kentin sembolü haline gelmişti. Bu garip adama “Manisa Tarzanı” lakabını takan halk, şehirlerinin futbol takımına “Tarzanlar” diye hitap ederek Bedevi'ye saygı duruşunda bulunuyorlar.

7 Eintracht Frankfurt (Almanya)

“Dengesiz Divalar”

Mariah Carey, asla merdivenlerden çıkmaz. J-Lo ise konser vereceği yerleri titizlikle seçer. Asıl dengesiz divalar ise Frankfurt'ta yer alıyor. Önce deplasmanda Bayern Münih'i deviren kırmızı-beyazlı ekip, bir hafta sonra ligin son sıralarındaki takımlardan birine kendi sahasında ağır bir biçimde yenilerek ne kadar istikrarlı (!) olduğunu kanıtlıyordu.

8 ACF Gloria (Romanya)

“Drakula'nın Takımı”

Bazı lakaplar korkutucu olmayabiliyor. Genoa'nın “Eski Aptal”, Real Murcia'nın “Biber Adam” ve Atletico Madrid'in “Yatakçılar” lakapları insanlarda tebessüme yol açıyor. Ancak Transilvanya ekibi Gloria, coğrafi konumlarıyla muhteşem bir lakap kazanıyorlar. “Mavi Vampirler” ya da “Drakula'nın Takımı” olarak anılan Gloria, sahaya çıkmadan rakiplerini korkutmayı başarıyor.

9 Newell's Old Boys (Arjantin)

“Cüzamlılar”

Kaş yapayım derken göz çıkarmak bu olsa gerek. Arjantin ekibi, Rosario'daki İngiliz Lisesi'nden gönüllü öğrenciler tarafından kurulmuştu. 1920'lerde cüzam hastaları yararına pek çok maça çıkan Old Boys, tarihi boyunca üzerinden atamayacağı bir etiketin sahibi oldu. Artık Los Leprosos (Cüzamlılar) dediğinizde herkesin aklına Newell's Old Boys geliyor.

10 Albacete (İspanya)

“Otomatik Peynir”

Manchego peyniri, Albacete ve çevresinde üretilen özel bir peynir türü. Buraya kadar her şey normal ancak otomatik kısmı biraz kafa karıştırıyor. 80'li yılların sonunda Benito Floro yönetiminde hızla yükselişe geçen takıma otomatik lakabı, üç yılda üçüncü ligden birinci lige kadar yükseldiği için verilmiş. Bölgede portakal yerine peynir üretimi yapıldığı için de lakapları kaçınılmaz olarak otomatik peynir olmuş.

fourfourtwo

Yayınlanma Tarihi:08:49,