SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

S.Shenhua'da 3 aylık alacağı ödenmeyen Fildişili yıldız, zamanında Ribery'nin Galatasaray'a yaptığı gibi kontratındaki özel maddeyi kullandı ve boşa çıktı. Çin ekibi olayı FIFA'ya taşıyacak ama sarı-kırmızılılar çok rahat.

Dünyanın sayılı golcülerinden Didier Drogba'nın hafta başında Galatasaray'a transferi resmen gerçekleşti gerçekleşmesine ama Fildişili yıldızın eski kulübü Shanghai Shenhua FIFA'ya başvurmaya hazırlanıyor.

Çin ekibinden açıklama yapıldı ve şu ifadeler kullanıldı: “Kulüp büyük bir şok yaşamıştır. Drogba ile 1 Temmuz 2012'de 2.5 yıllık bir sözleşme imzalandı. Shanghai Shenhua gerekli kanıtları toplayarak, sonuçlarını FIFA'ya sunmaya hazırdır.”

3 AY PARASI ÖDENMEDİ

34 yaşındaki forvetin sarı-kırmızılı formayı giymesinde kilit rol oynayan menajer Ceylan Çalışkan, yaşanan bu son gelişmeleri Sporx'e değerlendirdi: “Shanghai Shenhua ne açıklama yaparsa yapsın, nereye başvurursa başvursun sonuç bellidir. Galatasaray Drogba'nın transferini hukuka uygun şekilde yapmıştır. Oyuncunun, Shanghai Shenhua ile 16 Ocak'a kadar bir sözleşmesi vardı ve Çin kulübü oyuncunun parasını 3 aydır ödemedi. Drogba da sözleşmesinden doğan fırsatı değerlendirdi ve anlaşmasını feshetti” dedi.

FIFA’NIN TAVRI ÇOK NET

Bu konuda örnekler veren Çalışkan, “Daha önce Ribery ve Ferrari konusunda da aynı şeyler yaşandı. Bu oyuncular, ücretleri ödenmediği için sözleşmelerini feshettiler ve daha sonra Türk kulüpleri FIFA'ya gitti ancak bir sonuç çıkmadı. FIFA'nın bu konudaki tavrı çok net” diye ekledi.

MARSİLYA’YA UÇUP GİTMİŞTİ

Drogba transferinde Galatasaray cephesi çok rahat çünkü 8 sene önce yaşadıkları bir talihsizlik bugün FIFA'ya karşı en büyük kozları! 2004-05 sezonunun ikinci yarısında sarı-kırmızılı forma ile harikalar yaratan Franck Ribery, alacakları gününde ödenmediği için 13 Haziran 2005'te Galatasaray'la sözleşmesini tek taraflı feshetti. Bir gün sonra Marsilya ile görüşmelere başlayan Fransız yıldız, 15 Haziran 2005'te Ligue 1 ekibi ile sözleşme imzaladı. Galatasaray soluğu FIFA'da aldı ama CAS (Spor Tahkim Mahkemesi) Nisan 2007'de davaya noktayı koydu ve Ribery'nin parasını ödemediği gerekçesiyle Galatasaray'la olan sözleşmesini tek taraflı feshetmesini onayladı.

HANGİ ‘ASLAN’ KAPAK OLACAK?

Galatasaray Dergisi'nin Şubat ayı sayısı yarın ya da Cumartesi günü bayilerde yerini alacak. Sarı-kırmızılı kulübün çalışanları, kapakta hangi futbolcunun yer alacağı konusunda ser verip sır vermiyor. Tahminler Sneijder yönünde. Ama hem Sneijder hem Drogba da kapağı birlikte süsleyebilir.

TEŞEKKÜRLER ‘LALA YENGE’

Drogba'nın müslüman olan eşi, İstanbul'da yaşamak istediğini söyledi ve transfer bitti!

Wesley Sneijder transferinde eşi Yolanthe Cabau İstanbul'da yaşamaya sıcak baktığı için Hollandalı yıldızın bir anlamda Galatasaray'a “Evet” demesine vesile olmuştu. Benzer senaryo Didier Drogba'da da yaşandı. Fildişili yıldızın karısı Diakite Lalla, Arap ülkelerinden astronomik teklifler alan Drogba'nın Türkiye'yi seçmesini sağladı. Mali vatandaşı bir müslüman olan Lalla, İslamiyet'in en modern yaşandığı şehir olarak gördüğü İstanbul'da hayatını sürdürmek istedi ve bu konuda kocası Drogba'yı ikna etti.

SCHALKE MAÇINA GAZETECİ AKINI

Wesley Sneijder ve Didier Drogba transferleri sadece Türkiye'yi sallamadı, Avrupa'da da geniş yankı yarattı. Öyle ki Sneijder'le röportaj yapmanın yollarını arayan Hollandalı gazeteciler, şimdiden 20 Şubat'ta Schalke ile TT Arena'da oynanacak Şampiyonlar Ligi maçına akredite olmaya başladı. Sarı-kırmızılı kulübün telefonları susmuyor. Basın tribününün kontenjanı dolmak üzere.

EBOUE ANLATIYOR DROGBA DİNLİYOR

Yakın dostu Emmanuel Eboue ile sonunda aynı takımda oynama şansı elde eden Didier Drogba, Fildişi Milli Takımı kampında boş durmuyor ve yeni arkadaşlarını tanımaya çalışıyor. Eboue'den Galatasaray hakkında bilgi alan Drogba, fırsat buldukça sarı-kırmızılıların Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı maçları izliyor.

Bahadır ÇOKİŞLER/AMK

 

Yayınlanma Tarihi:07:16,