SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gün kurtarıldı

31 Ocak 2013

F.Bahçe’de hem yönetim hem de teknik heyete dair büyük belirsizlik bulutları var. Ve bu bulutlar sezon sonuna kadar sürecek. Bu yüzden transferleri bugünün şartlarına göre değerlendirmek zorundayız. Ve bu durumda yapılabilecek en doğru hamle de bence Emre Belözoğlu idi.

EMRE: DÖRT DÖRTLÜK

F.Bahçe bu yıl, hem sahadaki oyun hem de başkaldırı anlamında en çok Emre'yi aradı.. Bir takımın psikolojik direnci orta sahada kurulur; Fenerbahçe'nin bu yılki orta saha oyuncuları ise “rahat” adamlardı. Hiçbir maçta ñSalih hariç- sorumluluk almak isteyen oyuncu yoktu orada. Ayrıca ara transferlerin çok riskli olduğu da bir gerçek. Şimdiye kadar sezon ortasında gelip de işe yarayan çok az oyuncu oldu.

Bu açıdan da Saracoğlu çimlerini ezbere bilen Emre, ekonomik olmasının yanında risksiz de bir transfer oldu. Ayrıca Emre'nin futbol melekelerini de düşününce, bu çalkantılı sezon arasında, F.Bahçe Lampard'ı getirse yine yüreklerde bir korku olurdu. Fakat Emre'nin gelişiyle, ihtiyaç duyulan 4 unsur geri kazanılabilir; taraftarın coşkusunu sahaya koyacak biri, iki yönlü oyuna katkı, hücum organizasyonlarının yönetilmesi ve sahadaki oyuncuları her an tetikte tutacak bir gerilim. Kısacası 4/4'lük bir transfer oldu.

WEBO: STRATEJIK Webo transferi ise ülke futboluna alışkın olması açısından hayli önemli. Elbette Drogba gibi bir dünya yıldızı değil ama herhangi bir yıldız transferine göre daha az riskli. Webo'ya verilen parayla Fransa ya da İngiltere liglerinden de bir oyuncu getirilebilirdi. Bu yüzden Emre ve Webo'nun gelişi bize transfer eğiliminin bütçeden çok değişen stratejiden kaynaklandığını gösteriyor. Webo, oyun anlamında da baskı kurmak isteyen takımlarda başarılı olabilecek bir oyuncu.

Ama tabii yanlış bir oyun anlayışıyla Sow'un performansını düşürebilir. Çünkü Sow, ceza sahası çevresinde tek başına geniş alan isteyen ve sık sık alan değiştirerek “tekil” santraforluk yapabilen bir oyuncu. Son olarak; bu “dar zaman ve koşullar” için mantıklı olan transferlerden sonra sezon sonu gerçekleşmesi şart olan değişimin boyutu da büyüdü. Onu da unutmamak lazım.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek