SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor'da olan biteni yakından takip eden yazarımız Aytekin Akay, bordo-mavili camiada yaşanan teknik direktör değişimi ve olası gelişmelerle ilgili sorularımızı yanıtladı. Şenol Güneş'in istifası kimi çevrelere göre sürpriz, kimilerine göre doğal bir süreç. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geldiğinde Sir Ferguson'du, giderken Sotkalı Şenol! Bu mu yani Trabzonluların vefası! Mutlu olduğundan çalışmıyordu. Mış gibi yapıyordu. Sorun kan değişikliği mi, kafa değişikliği mi? Trabzonspor yakın tarihi kan değişikliği tarihidir. ‘Kötü yönetmeye devam edelim, sahada kazanan bir takım olursa kötü yönettiğimiz anlaşılmaz' mantığı eninde sonunda toslar. Kafkas olsaydı ve istifa etseydi, herkes ‘Şenol Güneş gelse de bizi kurtarsa' diyecekti. Onun için kan değişikliği, kafalar değişmedikçe işe yaramaz. Günü kurtarır mısın, evet, haftayı kurtarır mısın, evet, geleceği kurtarır mısın? Hayır.

NE ÖNERİYORSUNUZ?

Değişim sabahtan akşama olacak bir şey değil. Zaman ister, bedel ister. Geçmişle hesaplaşma ister. Taraftarı şikeyle hesaplaştığı gibi kendilerini kötü yönetenler ve zarar verenlerle de hesaplaşacak. Bu gönüllü idarecilerle buraya kadar. Onun için, kulübü kiralamayın, satın diyoruz. Buranın bir sahibi olsun diyoruz. Başkanlık, idarecilik iki dönemle sınırlandırılsın diyoruz. Aksi durumda bu kiracıların vereceği zararları sineye çekecek, hoca değiştirip şampiyon olacağınızı sanacaksınız.

TOLUNAY KAFKAS İLAÇ OLUR MU, SORUNLAR ÇÖZÜLÜR MÜ?

Güneş, büyük oyuncularla şampiyonluk ve kupa mücadelesi vermedi. 300 bin dolarlık adamları, 10 milyon dolarlara yükseltti. Takım kazandı, kulüp kazandı, kendi kaybetti. Kafkas, zaten denenecekti. O da büyük bir kaybeden adayıdır Trabzonspor için. Ancak, çoğu şey lehinde. Mali, sportif, psiko-sosyal anlamda her şey dip yapmış. Takım iki düzgün pas yaptığında, ‘Ooo, Tolunay'a bak, nasıl da değiştirmiş takımı' diyecekler. Bunlara kanmamalı. Kendi scout, teknik ve danışman ekibini kurup, yönetimleri ve menajerleri by-pass edebilirse gelecek adına bir ışık yakar. Aksi durumda olağanüstü kongreye kadar pek çok eski öğrenme gerçekleşir.