SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Eğer bir gün çağrılırsam…’

F.Bahçe'nin unutulmaz futbolcusu Alex de Souza, Coritiba formasıyla ilk maçına çıktı, Brezilya'da 5719 gün sonra Alex coşkusu yaşandı.

Güncellenme: 11:22, 29/01/2013
‘Eğer bir gün çağrılırsam…’

Türkiye’de geçirdiği 8 yılın ardından ülkesi Brezilya’nın yolunu tutan Alex de Souza, 5719 gün sonra Couto Pereira Stadı'na ayak bastı Parana eyaletinde deyim yerindeyse yer yerinden oynadı.

Kaptan'dan imza almak için sabahın erken saatlerinde kuyruğa giren Coritibalıların çoğu 12 saat sonra isteklerine kavuşabildi. Kulübün marketing direktörü Alex sayesinde üye sayısının ve maça gelen seyircilerin artacağını ve bunun da Coritiba'ya ihtiyacı olan ekonomik seviyeyi sağlayacağını düşünüyor. Nitekim üye sayısında %30'luk bir artış olmuş bile. Sadece imza günü için satılan forma sayısı ise 10 binin üzerindeydi.

Milliyet’ten Aslı Pelit’e röportaj veren Alex de Souza, hem Türkiye hem de Brezilya günlerini anlattı. İşte o röportaj:

Öncelikle taraftarların maça FB forması ile gelmesi, kulübün yaptırdığı Türkçe pankartlar. Neredeyse Türkiye'de maç izliyor gibiydik. Senin sayende iki kulüp hatta iki ülke daha da yakınlaştı sanırım. Ne dersin?

* “Evet iki takımın taraftarları da birbirlerinin forması ile geliyorlar. Artık Fenerliler'in Coritiba, Coritibalılar'ın Fenerbahçe forması ile dolaşması artık çok doğal karşılanıyor. Bu beni tabii ki çok mutlu ediyor. İki takımı da ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz. Bugün Kadıköy'de Coritiba formasıyla dolaşanlar bile var.”

Takımda eski arkadaşın Deivid ve Galatasaraylı Lincoln ile berabersin. Onların burada olması senin Brezilya Ligi'ne ve futboluna tekrar adapte olma sürecinde oldukça yardımcı oldu sanırım. İki lig birbirinden farklı, oyun stili olarak da farklar büyük. Öyle değil mi?

* “Evet çok farklı, çok. Geri döndüğümden beri gerek onlarla gerek diğer oyuncularla konuşuyorum, beraber antreman yapıyoruz. Tekrar Brezilya futboluna adapte oluyorum.”

Eğer bir gün teknik direktör olarak çağrılırsan FB'ye döner misin?

* “(Gülüyor!) Ben teknik direktör değilim, eğer bir gün olursam o zaman cevap veririm bu soruya!

Seni görebilmek ve senden imza alabilmek için binlerce taraftar saatlerce bekledi. Neler hissediyorsun bu inanılmaz sevgi gösterisi karşısında?

* “Aslında bu bir sürpriz değil, ben de onlardan biriyim aslında. Coritiba taraftarıyım, profesyonel hayatım yüzünden onlardan uzak kaldım ama tekrar buradayım. Bu sevgi gösterisi benim için çok büyük bir değer taşıyor.”

Maçtaki performansın ve Coritiba ilgili neler söyleyebilirsin?

* “Burada büyüdüğüm için tekrar burada sahaya çıkmak duygusal bir andı benim için. Buraya ilk geldiğimde 9 yaşındaydım. Maçta beklendiği gibi gol olmaması beni çok rahatsız etmiyor. Önemli olan takımın beraber oynaması ve büyümesi.

Peki takımı nasıl buluyorsun? Copa do Brasil ve Brasleirao'da şansınız var mı?

* “Önümüzde takımın oturması için 4 ay var. Bence potansiyel ortada, beraber çalışırsak güçlenmemek ve yükselmememiz için bir neden göremiyorum!”

Fenerbahçe ve Coritiba taraftarlarının benzerlik ve farkları nedir?

* “Ooo, çok farklılar. Bir takımın 30 milyon taraftarı var ve tüm ülke çapındalar. Coritiba ise daha küçük. Sadece Parana eyaletinden, bu şehirden. Ama hisssiyat aynı diyebiliriz. İki takımın taraftarları da stadları inleten, takımı destekleyen ve her zaman yanınızda olan taraftarlar. Şükrü Saracoğlu veya Couto Pereira, özünde aynı.

Türkiye'ye bir mesajın var mı?

* “Sevgiler gönderiyorum. İletişim halindeyiz zaten, facebook ve twitter, haberleşmeye devam edeceğiz bu yollardan.”