SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avustralya Açık’ta üstü üste 3. kez şampiyonluk yaşayan Novak Djokovic’in kazandığı para anti-doping çalışmaları için ayrılan bütçeden bile daha fazla.

Avustralya Açık’ta şampiyon olarak yaklaşık 2 milyon 530 bin Amerikan doları para ödülü kazanan Novak Djokovic, tenisin 2013’te anti-doping programına yatırdığı paradan daha fazlasını kazanmış oldu.

2013'te anti doping programına ayrılan toplam bütçe olan 2 milyon Amerikan dolarının, Avustralya Açık'ta final oynayan Novak Djokovic ve Andy Murray'in aldığı toplam para ödülü olan 3.8 milyon doların yanında düşük bir bütçe olduğu görülüyor.

Bu iki tenis oyuncusunun da aralarında bulunduğu çoğu raket, dopingle mücadele kapsamında daha çok kan testi yapılması gerektiği yönünde görüşe sahip. Uluslararası Tenis Federasyonu'nun (ITF), 2011'de düzenlediği toplam 2150 testten sadece 131'i kan testi ve bunlarda 12'i turnuva dışı yapılan kontroller. Tenisteki kan testi oranı yüzde 3 ile 6 oranında değişiyorken, bisiklette bu oran yüzde 35, atletizmde ise yüzde 17.6.

Eski dünya 1 numaraları Lleyton Hewitt ve Andre Agassi'nin koçluğunu da üstlenmiş olan Darren Cahill, “Son yıllarda anti-doping programı gerileyen başka bir spor var mı emin değilim” ifadelerini kullanarak anti-doping çalışmalarının yeterli olmadığını vurguladı.

Dünya Anti Doping Kurumu'nun (WADA) başkanı John Fahey, tenisin etkili bir anti-doping programına sahip olduğunu ancak yapılacak daha fazla şeyin olduğunu söyledi.

eurosport.com

 

Yayınlanma Tarihi:14:05,