SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sabır sabır da nereye kadar!

Sabırlı futbol Fenerbahçe'nin değişmeyen yüzü. Daum'dan kalan bu kötü miras sarı-lacivertli taraftarların sabrını taşırıyor. Kaliteli ayaklar bir türlü tempo yapamıyor. Önce savunma sonra hücum düşüncesi değişmediği sürece bu takım her maçta taraftarını çileden çıkarır.

Tek forvetli sistemle sahaya çıkan teknik direktör Aykut Kocaman aslında beklediğinden daha organize bir oyunla karşılaştı. İlk yarıyı adeta rakip sahada geçiren Fenerbahçe, bir kontratağa teslim oldu. Baskı kurulduğu dakikalarda ailece gole giden futbolcular defans güvenliğini unutunca Gaziantep öne geçti.

Şampiyonluk yarışında Gaziantep deplasmanının dönüm noktası olduğunu Antalya kampında vurgulayan Kocaman'ın kadro seçimi çok doğruydu. Büyüklerin her zaman ‘zor deplasman' olarak gördüğü Gaziantep'te Mehmet Topuz'u ilk onbirde tercih eden sarı-lacivertli teknik adam, genç Salih'e sorumluluk vermemekte haklıydı bence.

Sow'un golü beceri işi

Maçın ilk yarısında oynayan Fenerbahçe, öne geçen Gaziantep oldu. Rakip ceza alanına kadar mükemmel pas alışverişi yapan futbolcular, gol bölgesinde aynı beceriyi gösteremedi. Moussa Sow topla her buluştuğu anda etkili oldu. Zor pozisyondaki röveşata denemesinin golle sonuçlanmaması tamamen şanssızlığıydı. Attığı gol ise tamamen beceri işiydi.

Semih Şentürk için kullanılacak en güzel cümle “Her takıma lazım” olsa gerek. Devre arası kampından sonra form tutan Semih, dün yine kurtarıcı olarak sahaya sürüldü. Kendisini her zaman hazır tutuyor. Hemen oyunun içine giriyor ve takımı ateşliyor. Gerektiğinde en uçta oynuyor, gerektiğinde oyun kuruculuk yapıyor. Nitekim dün gece takımını galibiyete taşıyan isim oldu.

Başta da söylediğim gibi Fenerbahçe sabırlı oyun anlayışıyla her maçında böylesine sıkıntılı durumlara düşecektir. Kocaman'ın bu tabloyu değiştirmesi için tempoyu yükseltmesi şarttır. Aksi takdirde çekirge misali olur. Bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüde düşer. Sürekliliği yakalayan Fenerbahçe ise şampiyonluk yarışını son noktaya kadar sürdürür.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek