SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

ARİF ERDEM’İN YORUMU;

“Galatasaray son maçta Kasımpaşa'ya karşı mağlup olmuş olabilir ama bu derbi çok farklı geçecek. Fatih hocanın tercih ettiği isimler sahadaki en doğru kadro olacak…”

1991 yılında Galatasaray'a geldikten sonra Real Sociedad macerası hariç 2005 yılına kadar sarı-kırmızılı kulüpte oynayan, 7 kez sarı-kırmızılı formayla şampiyonluk yaşayan Arif Erdem derbinin Galatasaray kanadını AMK'ya değerlendirdi. Son günlerin en popüler konusu olan “Sneijder'in oynayıp oynamayacağı” ile ilgili soruya “Bize endeksli bir durum değil. Tamamen Terim'in tercihi” diyen Arif Erdem, “Sneijder idmanlarını aksamadan yapan tecrübeli bir isim. Ama 3 aydır maç oynamıyor. Bu bir handikap” şeklinde eklemeyi de ihmal etmedi. Arif Erdem, maç öncesi konuşmanın sadece varsayımdan ibaret olacağının altını çizerken sol kanatta oynaması gereken isim olarak “Fatih hocanın tercih ettiği kadro sahadaki en doğru kadro olacak. Evet solda Engin, Emre ya da Aydın oynayabilir ama bana göre oynaması gereken isim Emre Çolak olmalı” dedi.

AFRİKALILAR’IN YERİ DOLAR…

Afrika Uluslar Kupası için takımdan ayrı olan Amrabat ve Eboue için “Yerleri dolar” diyen Arif Erdem, “Oturmuş kadroda olmayan isimler bazen eksiklik yaratır. Ancak Galatasaray kadro zenginliği içinde olan bir takım. Bu isimlerin de yeri rahatça dolacaktır” ifadelerini kullandı.

Forvette her ne kadar Kasımpaşa'ya gol atsa da Elmander'in yerine Umut Bulut'un oynaması gerektiğini söyleyen Arif Erdem, derbiyle ilgili dileklerini de, “Galatasaray son maçta Kasımpaşa'ya karşı mağlup olmuş olabilir ama bu derbi çok farklı geçecek. Pozitif bir futbolun sahaya yansıyacağını düşünüyorum. Atak futbolu tercih eden takımın ise kazanacağı görüşündeyim. Ümit ediyorum ki dostane ve gollü geçecek bir maç izleriz” şeklinde sıraladı.

NİHAT KAHVECİ’NİN YORUMU;

Beşiktaş kültürünün son temsilcilerinden biri hiç şüphesiz Nihat Kahveci. Türk futbolunu İspanya'da başarıyla temsil eden Nihat her ne kadar Beşiktaş'ta şampiyonluk yaşayamasa da büyük maçlardaki performansıyla dikkat çeken isimlerden biriydi. Nihat Kahveci, son olarak 2011'de formasını giydiği siyah-beyazlı takımın TT Arena'dan galip dönebileceği görüşünde.

DENTINHO OYNAYABİLİR…

Öncelikle Dentinho'yu sorduğumuz Nihat Kahveci, “Dentinho da Wesley Sneijder gibi yeni gelen bir oyuncu. Ancak antrenmanlardaki performansına bakılırsa oynamasında bir sakınca olmayabilir. Oynarsa bir poroblem olacağını düşünmüyorum” dedi. Nihat Kahveci, kazanma formülü ise maçı gol yemeden tamamlamak: Ligin ilk yarısında en büyük keyif aldığım takımlardan biri Beşiktaş. Evet Galatasaray belki lig lideri ama ben bol gollü bir maç bekliyorum. Beşiktaş hızlı oyununa kontrollü futbolu eklerse ve her zamanki gol yeme hastalığından kurtulursa Arena'dan galip ayrılacaktır.

ALMEIDA ÖNEMLİ BİR EKSİK!

Almeida’nın 18'de olmayışını Beşiktaş açısından handikap olarak değerlendiren Nihat Kahveci, “Maç öncesi her türlü yorum yapılabilir. Ancak maç saatindeki hava, zemin, oyuncuların psikolojisi, her şey derbinin sonucunu etkileyebilir. Beşiktaş'ın galip gelmesi gerekiyor, zira “Feda Sezonu”nda Beşiktaş'ın lider Galatasaray'ı yenerek varlığını hissetirmesi hem takıma hem taraftara önemli bir moral aşılayacaktır” dedi.

HÜCUM SKORU BELİRLER

Beşiktaş’ı “Takım ruhunu sahaya çok iyi yansıtan bir ekip” olarak tanımlayan Nihat Kahveci, Beşiktaş'ın ön oyuncuları “Holosko, oynaması durumunda Fernandes, Oğuzhan ve Olcay'ın maçın skorunu değiştirebilecek isimler olarak gösterdi.