SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Biz yaptık”

27 Ocak 2013

Oyunu sindirebilip 3 puan kazanıldı diye sevinenleri tebrik edip yazıya geçelim. Ne psikolojik üstünlük ne ligde iddia ne de transfer borsası… Fenerbahçe'nin kaybettiği en önemli şey heyecan. Yani futbolda şifası en zor hastalık. Kısacası hasta çoktan öldü ve devası mevcut görevlilerde yok.

İSTİKRARI KAYBEDİN!

“Sakin” Aykut Kocaman Fenerbahçe'ye sabır hastalığını bulaştırdı. Buna geçen yıl Kadıköy'de oynanan Galatasaray finalinde “Alex, 70'e kadar beraberliği tutup seni oyuna alacağım” demesi en içler acısı örnek olmuştu. Temkinli olmakla “kazanma isteğinden uzak durmak” arasında uçurum vardır. İşte bu takım o uçuruma göz göre göre itildi ve futbolun taktikten ziyade psikolojik bir oyun olduğu tekrar ispat edildi. Çünkü artık Fenerbahçe her maça 1-0 geride başlıyor. Bir diğer dermansızlık ise takımdaki adalet konusunda; örneğin dünkü Salih konusu. Aykut Kocaman şimdiye kadar takım içi adalet ve “forma arzusu” dengesini hiçbir zaman doğru kuramadı. Önce kendi oyuncularından korktu, endişe yaratan her ismi gözünü kırpmadan harcadı. Okan Alkan'dan Alex de Souza'ya kadar kimseyi kazanamadı! Aykut Kocaman önce oyuncularını sonra puanları sonra takımını ve en son da camiayı kaybetti. Ve ne yazık ki onu sevenlerin duyduğu heyecanı kendi içinde bulamadı. Umut, heyecan ve birliktelik sıfırın altında. Tek bir konuda istikrar kaldı, o da ezilmişlik. Fenerbahçe'de kaybetme sırası artık bu konuya geldi. İlaç bu.

‘SÖZ VERDİLER’

Futbolcuları tek tek eleştirmek gereksiz, hepsi bitik. Kocaman istifa edince 3-4 isim hariç diğerleri kaptanın ısrarıyla gitmişti tesislere. Yani “söz verdiler” manşeti de yalan. Ama hem takım hem de Kocaman'dan önce bu tablonun sorumluları yönetimdir. İnsanlar başarıdan sonra “biz yaptık” demeyi nasıl biliyorsa bu acziyetin karşısında da sorumluluğu üstlenmek zorundadır. Ve bu fatura ödenirken herkes tarihteki o meşhur cümleyi tersten hatırlamalıdır; “seviyorsan daha da zarar vermemek için git, sevmiyorsan hiç durma…”

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek