SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mısır mahkemesi, geçtiğimiz yıl Pord Said kentinde, Al-Ahly ve ev sahibi takım olan Al-Masry arasında oynanan maçtan sonra çıkan olaylarda 74 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak görülen davanın kararını açıkladı.

Mahkeme Pord Said olaylarını işleyen 21 kişiye idam cezası verdi. Olaylarda suçlu bulunan 21 kişinin idam kararının gerçekleştirilebilmesi için Mısır Müftüsü Ali Cuma’nın onayı gerekiyor. Müftünün onaması halinde 21 kişi idam edilecek.

Mahkeme kararını, futbol taraftarları olan Altıras grubu Kahire de kutlarken; Pord Said kenti taraftarları da sokaklara döküldü. Pord Said taraftarlarının dükkanları, arabaları, kahveleri ateşe verdiği haberleri geliyor. Olayların büyümesinden endişeleniliyor. İki farklı takımın taraftarları arasında geçtiğimiz yıl Şubat ayında stadyumda yaşanan şiddet olaylarında 74 kişi ölmüştü.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında ev sahibi Al Masry takımının, ülkenin en başarılı takımı olan Al Ahly’yi 3-1 yenmesinden sonra, taraftarlar sahaya akın etmiş, olaylar çıkmış, büyük bir arbede ve çatışma yaşanmaştı. 74 kişinin hayatını kaybettiği olaylarda 200’e yakın kişi de yaralanmıştı.

 

Yayınlanma Tarihi:11:44,