SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Adınla yaşa Salih

24 Ocak 2013

Her maçın bir öyküsü olur elbet ama dün bir öykü değil şiir vardı sahada; Salih Uçan. GÖSTERİŞSİZ ama estetik oyun tarzı, topla çok oynama derdine girmeden oynatmaya ve katkıya yönelik pırıl pırıl aklı ve henüz bu yaşta sert ligimize müsait fizik yapısı… Son yıllarda yetişen Türk yıldız adaylarından çok büyük bir farkı var bu adamın; müthiş iradeli. Kendini nafile çırpınmalarla değil nakış gibi işleyerek parlatacağını iyi biliyor.

SU GİBİSİN…

Her felaketten bir mucize doğar. İşte Salih, sen de son 1 yıldır yaşanan felaketlerin arasından doğan o mucizesin. Artık bu methiyeleri korkmadan yazıyorum. Çünkü dün bir şeye tastamam inandım; senin herkese mutluluk veren oyunun ne yetenek ne de çalışmayla açıklanabilir. Senin futbolun bir karakter, ruh özeti. Su gibi, dingin ve vakur. Belli ki sen insanlara karşı da böylesin; anlayışlı, naif ve hayata başka türlü bakan bir adamsın.

Ayrıca sana dünkü gibi bazen çok sert fauller yapacaklar artık Salih, çünkü büyük futbolcu olmaya başladın. Fenerbahçe camiası, sevginin o huzur dolu sıcaklığına ihtiyaç duyarken sen çıkageldin. Korkma, tıpkı dün direkten dönen o güzelim şutun gibi, yüklen ve yık kaleleri! Çünkü bunca insan seni “başarı getirecek” diye değil masumiyetin ve gayretin için sahipleniyor. O abartısız ve estetik dolu ruhunla bu masum gayretini koru yeter, kariyerin boyunca tek 1 asist tek 1 gol yapmasan da olur!

ABİLERE ÖRNEK

Sen Sait Faik okumayı seviyormuşsun Salih. Sait Faik'in en meşhur cümlelerinde diyor ya hani “dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey…” İşte Fenerbahçelilerin dünyasında o güzellik sen oldun. Hem duruşun hem de sahadaki performansınla birçok “abin” seni örnek almalı kendine. Onların senden öğrenecek çok şeyi var… Çünkü senin aldığın sorumlulukları ve yaptıklarını çoğu yapmıyor. Tıpkı bu sezon kimsenin yapmadığı o 2'ye 1'i yapıp sonra savunmadan top çıkartan ve sona doğru yaptığı kusursuz gol vuruşuyla omuzlara çıkan Beykan gibi… Demek ki futbol “kariyer”le değil “arzu”yla oynanırmış! Sözlükte adının karşılığı “iyi insan, iyilik yapmayı seven insan” olan adam, adınla yaşa be Salih!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek