SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Afrika Kupası'nda ilk maçında Yeşil Burun Adaları ile 0-0 berabere kalan turnuvanın ev sahibi Güney Afrika, Angola'yı 2-0'lık skorla geçti ve puanını 4'e çıkardı.

Güney Afrika'ya galibiyeti getiren golleri 30. dakikada Sangweni ve 62. dakikada Majoro kaydetti.

Maçın ilk yarısına taraftarlarının da desteğiyle iyi başlayan Güney Afrika, 9. dakikada Parker ile kullandığı frikikte rakip kalede etkili oldu. Rakip kalede baskısını arttıran ev sahibi ekip 18. dakikada Mphela ile rakip kalede çok önemli bir fırsattan yararlanamadı.

Beklenen gol 30. dakikada Sangweni'nin mükemmel yarım vole vuruşu sonrasında geldi ve Güney Afrika Angola karşısında maçta 1-0 öne geçti. Pozisyonun başında Parker ile frikik kullanan ev sahibi ekip dönen topta mükemmel bir vuruşla öne geçti. 42. dakikada Manucho ile çok önemli bir fırsattan yararlanmayan Angola beraberliği getiren golü kaydedemedi. İlk yarıyı Güney Afrika 1-0 önde tamamladı.

İkinci yarıya da çok etkili başlayan Güney Afrika 53. Dakikada Mphela ile önemli bir fırsattan yararlanamadı. İkinci yarının tamamında oyunu kontrolünde tutan ev sahibi ekip 62. dakikada Majoro'nun çok zor bir açıdan inanılmaz vuruşuyla maçta iki farkla öne geçti. Son dakikalarda Angola Manucho ile etkili olsa da istediği golü bir türlü bulamadı ve maç 2-0'lık Güney Afrika galibiyetiyle noktalandı.

Bu sonucun ardından Güney Afrika A Grubu'nda 4 puana ulaşırken Angola ise 1 puanda kaldı. Grubun üçüncü ve son maçında ise Güney Afrika 27 Ocak'ta Fas ile karşı karşıya gelirken Angola ise Yeşil Burun Adaları'nı konuk edecek.