SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

22 Aralık 2012 tarihinde oynanan G.Saray MP-G.Antep BŞB maçında David Hawkins’in doping yaptığı tespit edildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu, 21 Ocak 2013 tarihinde Hawkins’in testlerinin pozitif çıktığını G.Saray Kulübü’ne bildirdi.

G.Saray Kulübü, Basketbol Federasyonu’na Hawkins’in 2.numunesinin açılması için başvurdu. Numune Köln doping kontrol merkezine yollanacak.

30 yaşındaki yıldız oyuncunun bir Avrupa Kupası maçından önce omzundaki sıkıntı sebebiyle iğne olduğu ve ilacın içindeki maddenin de doping kapsamına girdiği belirtildi.

G.Saray’ın doktor raporlarıyla beraber karara itiraz edeceği, çıkacak sonuca göre ABD’li oyuncunun durumunu gözden geçireceği bildiriliyor.

Öte yandan Hawkins’in bu akşamki ULM mücadelesinde forma giyemeyecek.

ÖZYER’DEN HAWKINS AÇIKLAMASI

G.Saray Basketbol Şubesi Koordinatörü Murat Özyer, yaptığı açıklamada, Beko Basketbol Ligi’nde 22 Aralık 2012 tarihinde Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları maçın ardından David Hawkins’ten alınan doping numunesinin pozitif çıktığını belirtti.

Özyer, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından dün kendilerine konuyla ilgili bildirim yapıldığını aktararak, “Federasyonumuzdan, Hawkins’in idrar örneğinde WADA’nın yasaklı maddeler listesinde yer alan bir madde bulunduğunun tespit edildiği bildirildi. Bunun devamında da oyuncumuz tedbirli olarak Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Kendisi önümüzdeki maçlarda oynayamayacak” diye konuştu.

Doping testinin Almanya’daki Köln Doping Merkezi’nde yapıldığını vurgulayan ancak tespit edilen maddenin ismini açıklamayan Özyer, “Bundan sonraki süreçle ilgili kulübümüz bir takım araştırmalar yapıp, açıklamada bulunacak” ifadelerini kullandı.

 G.SARAY İNCELEME TALEP ETTİ!

Amerikalı basketbolcu David Hawkins'in doping testinde yasaklı maddeye rastlanması ile Galatasaray cephesinden bir açıklama geldi.Sarı kırmızılı kulübün yaptığı açıklamada Hawkins'le ile ilgili inceleme yapılması talebinde bulunduğu ifade edildi.

İşte açıklama: 

“Galatasaray Medical Park – Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında 22 Aralık 2012 tarihinde oynanan Beko Basketbol Ligi 12. hafta karşılaşmasının ardından takımımız oyuncusu David Hawkins'ten alınan idrar örneğinde WADA'nın yasaklı maddeler listesinde yer alan bir maddenin bulunduğunun tespit edildiği hususu, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kulübümüze yazılı olarak bildirilmiştir.

Yapılan değerlendirmelerin ardından oyuncu David Hawkins, söz konusu karşılaşma sonrasında alınan B numunesinin de incelenmesi için talepte bulunmuştır.

Almanya'daki Köln Doping Merkezi'nde yapılacak inceleme sonucunun ardından Kulübümüzce gereken karar verilecektir.”

ROMA’DA DA YAKALANMIŞTI

Kokain skandalına adı bulaşan David Hawkins, İtalya'da da aynı olayla karşılaşmıştı. ABD'li yıldızın Roma forması giyerken 5 Haziran 2007'deki Siena maçından sonra yapılan testlerinde sonuç ‘pozitif'ti. Hawkins o dönemde 3 ay ceza almış ancak yaz dönemine denk geldiği için maç kaçırmamıştı.

Yayınlanma Tarihi:11:08,