SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TJK’da birbiri ardına yaşanan ve “Eskiden böyle değildi” dedirten ilkler, camiayı korkutuyor. Öyle ki; yakın zamanda koşular sırasında aprantilere acı sonuçlar doğurabilecek kazalar yaşanabilir.

Türkiye Jokey Kulübü “skandal” bir icraata imza attı. Öyle ki; bu icraatla gencecik insanların sakat kalması hatta daha acı sonuçlar yaşaması söz konusu.

Türkiye Jokey Kulübü, Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’nin yeni öğretim yılında “yatılı” olacağını ve “dünya çapında” jokeyler yetiştireceğini açıklamıştı. Ancak icraat tamamen farklı oldu.

Oysa ki; 19 Ekim 2012 Cuma günü yapılan 27. Dönem Apranti Mezuniyet Töreni’nde, TJK Başkanı Serdal Adalı bir konuşma yaparak şöyle demişti:

“Sizler evlatlarınızı bize emanet ettiniz ve biz bu sorumluluğumuzun bilincinde 2 yıl burada geceli gündüzlü çalışarak onları yetiştirip ileride başarılı birer jokey olmalarını sağlayacak bilgiler, beceriler, alışkanlıklar kazandırmaya çalıştık. Sizlerin dünya çapında başarılara imza atması için tüm koşulları sağlamaya TJK Yönetimi olarak hazırız. Bu doğrultuda Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’mizde planlı çalışmalarla gerekli yeniliklere önümüzdeki dönemde de devam ediyor olacağız.

Ancak; Veliefendi Hipodromu’ndaki Apranti Okulu’nda hala “yeni eğitim ve öğretim yılı” başlamadı. Üstelik okula ait olan 20 civarındaki at, 15-17 Aralık 2012 günleri yapılan satışlara getirilecek taylara yer sağlamak için İzmit’e gönderildi. Satışlar bittikten sonra da boşalan ahırlar, gerçek sahibi olan Apranti Okulu’na verileceğine, “ahır yokluğundan” at sahiplerine tahsis edildi.

Hal böyle olunca da; apranti adayları “geleceğin dünya çapında” jokeyleri olmaya şu anda sadece “mekanik atlarla antrenman yaparak ” çalışabilecekler. TJK, at binmeden jokey yetiştirerek tarihe geçme hazırlığı yaparken, gelecekte büyük acılarla sonuçlanması muhtemel kazalara adeta zemin hazırlıyor.

AMK Spor Gazetesi, her zaman olduğu gibi herhangi bir felaket yaşanmadan yine “tehlikeye” dikkat çekiyor ve uyarıyor; TJK ahırları at sahiplerine vermek yerine “hak sahiplerine” teslim etmeli. Aksi halde duyumlarımıza göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri devreye girecek. Dileriz TJK, bu noktaya gelinmeden yaptığı bu felakete yol açabilecek hatadan geri döner.

Erdem Ergüden / AMKSPOR

Yayınlanma Tarihi:13:02,