SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu Basın Sözcüsü ve Beşiktaş Kulübü eski yöneticilerinden olan Mete Düren, CNN TÜRK'te Enver Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular programında çarpıcı açıklamar yaptı.

Beşiktaş'taki yöneticilik hayatından, Türk Sporunun gelişimine kadar bir çok konuya değinen Düren, 3 Temmuz'daki şike süreci ile ilgili de önemli açıklamalar yaptı.

“F.BAHÇE'NİN ŞİKE YAPTIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

Yıldırım Demirören yönetimindeki Türkiye Futbol Federasyonu'nun şike sonucunu düzgün bir şekilde sonuca bağladığını açıklayan Düren; “Demirören yönetimi şike davasını hakka ve adalete uygun bir biçimde çözmüştür. Benim vicdanım çok rahat. Fenerbahçe'nin şike yapmadığını şampiyonluğu hak ederek elde ettiğini düşünüyorum. “Ben 15 yıldan beri aktif olarak futbolun içierisindeyim ve hiç şike duymadım. Böyle bir intiba bende uyanmadı. Hatır şikesi hep konuşulmuştur. Bunun bir yakıştırma ve bir etiketleme olduğuna inanabilirsiniz. Ben sahada oynanan futbolun temiz olduğuna inanıyorum”” diye konuştu.

“AZİZ YILDIRIM SÜREÇTEN AKLANARAK ÇIKMIŞTIR”

Düren ,Aziz Yıldırım'ın da şike süreci sonrası aklandığını belirterek; “Aziz Yıldırım'ın kendine has bir üslubu vardır. Türk futbolunun önemli karakterlerinden biridir. Spor hukuku açısından da bu durumdan aklanarak çıkmıştır. uefa yeni bir dosya ulaşmadığı sürece şu anda sistemi eski kaldığı yerden devam ettiriyoruz dedi bize. Ben artık birşey olacağını sanmıyorum” dedi.

“GÜNEŞ'İN AÇIKLAMASI YANLIŞ”

Mete Düren Trabzonspor teknik direktörü Şenol Güneş'in “Fenerbahçe ile bağlarımız kopmuştur” şeklindeki açıklamasını çok yanlış bulduğunu belirterek; Bu tür beyanatlardan şiddetle uzak durulması gerektiğini kaydederek; ”Hatalı bir açıklama, bu açıklamarın hiç kimseye fayda getireceğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“KALBİMİZ KIRIK”

Düren, Beşiktaş'ta başarılı bir yöneticilik yaptıklarını savunarak medyaya şu sözlerle sitem etti:

“Fenerbahçe ve Galatasaray'ın rakamları Beşiktaş'ın rakamları kadar hiç konuşulmuyor. Beşiktaş'ın kongresi içerisindeki, kulübün içindeki haberleride medyanın Fenerbahçe ve Galatasaray kadar dışarı çıkardığını görmüyorum Bu açıdan kalbimiz kırık.”

TRABZONSPOR AYAKLANDI

Öte yandan, Türkiye Futbol Federasyonu Basın Sözcüsü Mete Düren’in, CNN TÜRK’te katıldığı ‘Aykırı Sorular’ programında 3 Temmuz’daki şike süreci ile yaptığı açıklamalar sonrasında Trabzonspor resmi internet sitesinden bir açıklama yaptı.

Düren’in mahkemelerin aylarca süren çalışmalarıyla verdiği kararı görmezden gelindiğini savunan bordo mavili kulüp, adli yargının hiçe sayıldığını belirtti.

İşte Trabzonspor resmi internet sitesinden yapılan o açıklamanın tamamı;

Türk Futbol Federasyonu Basın Sözcüsü ve Beşiktaş Kulübü eski yöneticilerinden Prof. Dr. Mete Düren’in, CNN TÜRK’te katıldığı ‘Aykırı Sorular’ programında şikeyle ilgili yaptığı yorumlar Türk futbolunun hangi ellerce yönetildiğinin en önemli göstergesi olmuştur.

Yıldırım Demirören yönetimindeki TFF’nun şike sürecini düzgün bir şekilde sonuca bağladığını ileri sürecek kadar duyarsız olan Düren, bu tavrıyla adli yargıyı hiçe saymış, devletin polisinin, mahkemelerin aylarca süren çalışmalarıyla verdikleri kararı görmezden gelmiştir.

İşte bu anlayış TFF’nun konuya nasıl baktığının en çarpıcı ispatıdır. Ancak mahkemenin ortaya koyduğu gerçekleri yok saymaya hem isminin önünde profesör sıfatı bulunan Düren’in hem de içinde bulunduğu yönetim kurulu üyelerinin ve bağlı kurulların hakkı yoktur.

Türk futbolunun içerisinde aktif olarak 15 yıl geçirdiğini söyleyen, bu sürede hiç şike duymadığını savunan, sahada oynanan futbolun da temiz olduğuna inandığını belirten Düren’in nasıl bir körlük içerisinde yöneticilik yaptığını önce Beşiktaş camiasının ardından da Türk futbolseverlerin takdirine bırakıyoruz.

Mete Düren kimliği bugünkü TFF Yönetim Kurulu’nun bakış açısını özetlemesi bakımından son derece çarpıcı bir simge olarak kamuoyunun gözleri önüne serilmiştir.

Adli yargıyı yok sayan bu anlayışı bir kez daha kınıyor, artık bu federasyon yönetim kurulunun ülke futboluna verecek hiçbir hizmeti olmadığı yönündeki düşüncemizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.