SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bizi kes Salih’i kesme hocam

17 Ocak 2013

Maçtan önce yüzüme soğuk sular çarpıp sert bir kahve içiyorum; yoksa bütün yazı sadece Belhanda kelimesinden ibaret olacak, korkuyorum. Neyse ki manşetlerden ve her gün Montpellierñİstanbul arası yaptığımız seferlerden sıyrılıyorum. Maç başlıyor ve bu maçın “reyting” değeri herkes için Salih'le biraz daha artıyor.

CEMİYETTE PİŞİYOR

Salih Uçan, 6 Ocak 1994'te Marmaris'te dünyaya geldi ama asıl doğuşu 29 Ekim 2012'de Fenerbahçe'nin 3-1 yenildiği Antalyaspor maçında oldu. Çünkü o maçtan sonra Salih büyük destek gördü ve ön plana çıktı. Salih kaçak oynamıyor, top ayağındayken zor bir mücadelede bile olsa en doğru pası deniyor. Bunu, şu takımda birçok kişinin yapmadığını düşünürsek Salih, sırf bu azmiyle bile ilk 11'i hakediyor. İnsanlar Salih'i sahada görünce bu takıma daha çok güvenmeye başladı. Evet belki “yaşı çok genç, hemen havaya sokmayalım” diyeceksiniz ama Salih'in bu kadroda nadir bulunabilecek bir avantajı var; cemiyette pişmek. Yanındakilerin haline baktıkça daha iyi top oynuyor ve oynacak.

İNANÇ-PERFORMANS

Salih'le aynı “inançñperformans” denklemini tersten paylaşan bir isim daha var; Krasic. Krasic, dün kaçırdığı bir golden sonra gayrı ihtiyari hemen yedek kulübesine baktı. Bu onun psikolojisini özetliyor; son hareketlerde kafanızda endişe ve baskı varsa başarılı olamazsınız. Bunun üstüne bir de Krasic'in Doğu Blok Ülkesi'nde doğup 26 yılını orada geçirmesi ekleniyor. Dostoyevski, Puşkin, Kafka falan okuyan o coğrafyanın insanı melankoli, yalnızlık ve karamsarlığa meyilli olur. Düşüşe geçince de zor toparlanır. Bu yüzden Krasic'i kazanmak için yapılması gereken belli; önce saha dışında ona önemli olduğunu hissettirip “güç” vermek. Tabii ona ve diğerlerine “güç” verecek “takat” kimde var, orası muallak.

BEĞENDİM 

Salih kaçak oynamıyor, top ayağındayken zor bir mücadelede bile olsa en doğru pası deniyor.

BEĞENMEDİM 

Krasic, dün kaçırdığı bir golden sonra gayrı ihtiyari hemen yedek kulübesine baktı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek