SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye'de çetin bir kış… Erzurum'da gece sıcaklık, eksi 20'yi görmüş, kar evleri kapatmış, yüzlerce köye ulaşılamıyor. Bütün bu sorunları size unutturan, Liverpool efsanesi Bill Shankly'in o cümlesi: ‘Futbol hayat memat meselesi değildir. Ondan da önemlidir.' Savaş, kar, buz-kıyamet ama Giray da yok, Bamba da. Ne olacak bu defansın hali' diyenler çoğunlukta. Hazır futbol yazıyoruz, oradan devam edelim. Trabzonspor, devre arası hareketlendi, üst üste galibiyetler, bir güzel oyun oynama çabası. Ne ola ki! Tılsım mı, sihirli değnek mi? Herkes Ünal Karaman diyor. Başkanımız ol dedikleri Şenol Hoca, 5 dakika unutuldu! ‘Ünal Karaman iyi ki dönmüş' diyenler, ‘dönmeseydi' diyenlere göre de fazla. Takım lig lideri olsa ve dönseydi, bu kez, ‘Takımı karıştırmaya, kolej havasını bozmaya geldi' diyeceklerdi. Hatta daha gerilere gidip, ‘Yok abi, Hami ile Ünal'ın ayrı grupları vardı, adam grupçu' demeye kadar vardıracaklardı işi.

Ne anıtı, müze, müze!

Ünal hoca neden döndü diyenlere, ‘Sen Giray hoca neden gittiyi cevapla, sonra görüşelim' diyorum. Yorumlar, tahminler, iddialar. Ve bir not daha Giray Bulak'ın gitmesi, Ünal Karaman'ın yeniden dönüşünü hiçbir bahis firması tahmin edemedi. Neden sadece maçlar tahmine girer, transfer, hoca değişimlerini de bahse sokmak lazım. Trabzonspor ahalisi, şike anıtı mı şampiyonluk anıtı mı yapsak diye ikiye bölünmüş. Sen Trabzon'sun, büyük düşün diyeceğim, reklam olacak. Ne ANITI; MÜZE MÜZE! Şike anıtları dikilse memleket müze kentlere döner. Sahaya yansıyan şike müzeleri, sahaya yansımayan şike müzeleri diye ikiye de ayırırsınız. Müze Kart da var. İsteyen istediğini dolaşır. Avrupa maçlarından önce yabancılar döviz de bırakır. Daha ne olsun! Yalnız, şike müzeleri olursa bazı kulüpler, kulüp binasından ibaret olur. Benden söylemesi. Sportif direktörlük meselesi ki benim uzmanlık alanıma girer. İyi akıllar vermişliğim vardır. Fahri yüksek lisans derecesi bile alabilirim.

Büyüksün Sadri Başkan

Trabzonspor ve ‘Sportif Direktörlük' kelimeleri tarihte ilk kez 2000'lerin başında kullanıldı. Tam 10 yıl önceydi. O günden beri kafadan atmadım; hep araştırma yazılar yazdım. Ferguson modelini Trabzon Türkçe'sine bile çevirdim. Bu görev senin Şenol Güneş' dediklerinde de oradaydım. Güneş'imiz o gün tercihini Sotka yerine Seoul'den yana kullandı. Ve bir mesaj gitti; ‘Her şeyiniz tam da Ferguson'ununuz mu eksik? Şenol Güneş, yukarı mı çıkacak, aşağıda mı kalacak'a en iyi yorum, başkan Şener'den geldi: ‘Yukarda ne işi var, biz varız ya orda.' Büyüksün başkan, seni seviyorum, aynı dili kullanıyoruz. Sanki ruh ikizim. Başkan aslında şunu demek istemiş: ‘Güneş'in yukarda ne işi var. Biz zaten bir sürü adamız orda! Hatta o kadar fazlayız ki, bazen aşağıya adam gönderiyoruz. Gidin oyuncu izleyin, bulun, transfer edin. Beğenmediklerinizi de gönderin.'İşte böyle sevgili halkım. Doğu'da kar, güneyde savaş, batıda fırtına, Karadeniz'de bütün bunlar Trabzonspor anlamına geliyor.