SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Lokavt döneminde Maccabi'yle Avrupa basketboluna ısınan Farmar, Anadolu Efes'te dümene geçti. NBA'de iki kez şampiyonluk sevinci yaşayan ABD'li oyuncunun şimdiki hedefi Euroleague şampiyonluğu!

NCAA günlerinin ardından 2006 yılında Los Angeles Lakers'a transfer olarak basketbol izleyicisinin dikkatini çekti Jordan Farmar. 2010'a kadar iki şampiyonluk yaşadı. New Jersey Nets'le anlaştıktan sonra 2011-2012'de, lokavt bitene kadar Maccabi Tel Aviv'de Avrupa basketboluyla tanıştı. Nets'e geri döndü ancak Atlanta Hawks'a takasının ardından geçtiğimiz yılın Temmuz ayında, 3 yıl için 10.5 milyon dolar karşılığında Anadolu Efes'e transfer oldu.

Anadolu Efes, Farmar ile hem Fenerbahçe Ülker'in Bo McCalebb, Galatasaray'ın David Hawkins transferlerine yanıtlamış hem de yıllardır camianın beklediği Petar Naumoski tipinde bir oyuncu özlemine de son vermiş oldu. Efes'in Point guardıyla arkadaşımız Deniz Eke konuştu:

ÖNCE TOP 16…

Gittikçe daha iyi oluyoruz. Her maç üzerine koyarak gidiyoruz. Sanırım ilerisi için şansımız yüksek. Bu oyunla devam edersek gruptan çıkmamak için bir neden göremiyorum!

KİŞİSEL PERFORMANSIN?

Geçen sene Maccabi'deydim. Avrupa basketbolu benim için çok yeni bir alan. Kendimi gün geçtikçe geliştiriyorum. Basketbola bir istatistik olarak bakıyorum. Sahada ne kadar uzun kalırsanız o kadar iyi performans gösteriyorsunuz. Maccabi'ye transfer olduğumda ‘Merak etme, git oyununu oyna, hatalar yapsan da sorun değil' dediler, rahat bıraktılar. Yani rahat oynamaya teşvik ettiler. Bu NBA'deki oyunumu da pozitif etkiledi. Maccabi'deki sürecin bana katkıları oldu, burası için de aynı şeyleri söyleyeceğimden eminim.

EUROLEAGUE’DE GRUPTAN ÇIKMA YOLUNDA UMUDUN NEDİR?

Bence şansımız çok yüksek. Kolay bir grupta değiliz ama bu şekilde oynamaya devam edersek yenemeyeceğimiz hiçbir takım yok. İlk zamanlar aksaklıklarımız oldu ama şu anda biraraya geldik. Hem Beko Basketbol Ligi hem de Euroleague'de kazanmak istiyoruz. Sahanın iki ucunda da çok iyi performansa devam etmemiz gerekiyor. Amaç belli, umarım istediğimiz yerde oluruz.

LİGE BAKALIM…

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı yendik. Bunlar önemli rakipler, dolayısıyla önemli ve değerli galibiyetler. Hem evimizde hem deplasmanda bu tarz galibiyetler almak çok önemli. Bizim yapamayacağımız hiçbir şey yok. En üstlerde olmak istiyoruz.

BU MAÇLARDA BİREYSEL PERFORMANSLAR DA YUKARI ÇIKTI.

Bireysel performanstan önce takımın ne yaptığı önemli. Semih'in Kerem'in çok büyük katkıları oldu. Semih çok çok iyi oynadı. Kerem'in de bize çok büyük yardımları oldu. Aslında bütün oyuncuların katkı sağlaması gerekiyor. Bir ya da iki kişi ile değil, tüm takım ve herkesin sonuna kadar desteğiyle istediklerimizi alabiliriz.

KAYBEDİLEN MAÇLARLA İLGİLİ YORUMUN?

Takımın gelişmesiyle alakalı bir durum. Evet arada bazı maçlar kaybettik. Hatta o maçları kaybetmemiz bizim için daha iyi oldu. Üzerine konuştuk, neler yapmadığımızda kazanamadığımızı gördük ve onları sahaya daha çok yansıtmamaya çalıştık. O konuşmalardan beri daha iyi olduğumuzu söyleyebilirim…

TÜRKİYE’YE İLK GELDİĞİNDE ‘HER ALANDA ŞAMPİYONLUK İSTERİM’ DEMİŞTİN. BU HEDEFLERİN NERESİNDE TAKIM?

Şanslarımız devam ediyor. Önümüzde çok zor maçlar olacak, belki sakatlıklarımız olacak ama serüven devam ediyor. Ben daha önce şampiyonluklar yaşamış bir oyuncuyum, şampiyonluk yolunda kaybettiğim de oldu. Bütün maçları kazanacağız diye bir durum yok. Kaybedeceğimiz maçlarda olacak. Önemli olan hedeften sapmamak. Bir maçı kaybettik diye bütün sezonu boşlayamayız.

KOÇUN VERDİĞİ GÖREVDEN MEMNUN MUSUN?

Sezon başında farklı şeyler denedik. Koça point guard olarak kendimi daha rahat hissetiğimi söyledim. Sadece kendim için değil takım arkadaşlarımın ihtiyaçlarına cevap verebiliyorum böyle. Bu şekilde oyunu daha iyi analiz ediyorum ve daha yararlıyım.

EFES İLK ZAMANLARDA BİRAZ KOPUK BİR GÖRÜNTÜ SERGİLİYORDU FAKAT ŞİMDİ DEĞİL?

Zaman takım olarak gelişmemize yardımcı oldu. Eski ve yeni oyuncuların birbirlerinin oyun stillerine alışması zaman aldı. Ama en sonunda amacımıza ulaştık.

SASHA VE JOSH ESKİ ARKADAŞLARIN. GELMENDE MUTLAKA OLUMLU ETKİLERİ OLMALI?

Josh ile kolejde beraberdik. Buraya gelmeden Josh ve Sasha ile telefonda çok konuştuk. Sorular sordum hep iyi cevaplar aldım. Josh çok iyi şeyler söylemişti. Sadece sahada değil, saha dışında da bana çok yardımcı oluyorlar.

NBA, EUROLEAGUE?

İkisi farklı kulvarlar. NBA sonuçta dünyanın en iyi oyuncularından kurulu lig. Bazen çok iyi atlet olanlar oluyor bazen çok yetenekliler. Takımın veya koçun stratejisinin önüne geçebiliyor bu. Halbuki Euroleague'de basketbolun özünü daha iyi görüyorum. Bir plan var, koçların birbirine karşı bir satranç oynar gibi yarışı var, taktikleri görüyorsun. Bu lige alışmam zaman aldı ama daha büyük bir rekabetin içinde olduğumu gördüm.

BU BİR TAKIM OYUNU

NBA'i özlüyor musun?

Gerçekten özlüyorum, orası bambaşka bir aksiyon. NBA'de arkadaşlıklarım var. Çok özlüyorum ama burada da mutluyum.

Lakers'ta devam etmek ister miydin? Eleştiri alan üçgen sisteminde olmasaydın belki hala devam ediyor olur muydun LA'de?

Bu taktik oradan ayrılma sebeblerinin başında. Orada kenardan çok katkım oldu. Şampiyonluklar da kazandık. Taktiği eleştirmiyorum, buna uyan kişiler olunca çok iyi çalışan bir sistem olabilir ama genelde point guardın topu daha çok oyunda tutmasını gerektiren bir sistem ve ben buna inanmıyorum. Çok fazla vakit alamadığım için New Jersey'e geçtim. LA'de kalmak güzel olabilirdi ama daha çok zaman alacağım yerde olmam lazımdı.

Lakers sonrası Nets tercihi doğru muydu?

Lakers’ta vakit bulamayınca gelişmek için orayı seçtim. İlk beş içinde başlama şansı verdiler. O gün için benim için iyi bir plandı.

Kobe ile oynamak ayrıcalık!

Büyük bir ayrıcalık. Basketbolun en iyilerinden birisi. Ben 12 yaşındayken okulda onları seyrediyordum. Onlar şampiyonlukları kazanırken ben tele-vizyondan izliyordum. Zaman geçti ve o takıma dahil oldum. Bu kez beraber şampiyonluk kazandık.

ÖYLEYSE KENDİNİ EUROLEAGUE’DE DAHA İYİ HİSSETTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ?

Önce bugüne odaklıyım. NBA'de şampiyonluklar yaşadım. Neden Euroleague'de bir şampiyonluğum olmasın? Kariyerim için çok önemli bir şey. Hem bugüne odaklı yaşayıp hem hedefleri düşünüyoruz. Elimden gelen en iyi katkıyı sağlamaya çalışıyorum.

İSTANBUL DOĞRU TERCİH

İstanbul'daki yaşam ile Los Angeles'ı nasıl kıyaslarsın?

Aslında çok dışarı çıkan birisi değilim. Aileme, kızıma çok vakit ayırıyorum. İstanbul çok geniş seçeneklerin olduğu bir şehir. Sadece Türk yemeği yok, çok fazla altirnatif var. Çocuğum da burada okuyor İngilizce konuşuyor ve çok mutlu hayatından. Aile olarak İstanbul bizim için güzel bir tercih oldu.

SORUMLULUK SAHİBİ!

Farmar  sosyal sorumluluk projeleri ile de öne çıkan bir kişilik. İsrail-Filistin çatışmasında iki tarafın çocukları için basketbol kampları kurmuş ve birlik sağlamaya çalışmış: Lakers’ta oynamayı hayal etmiştim ve buna kavuştum. Los Angeles'ta sokakta hangi çocuğa sorsanız onlar da bunu ister. Ben o çocuklar için bunu temsil ediyorum. Bir figürüm onlar için. Filistin-İsrail ile ilgili politik bir mesaj vermek istemem. Amacım basketbolu kullanarak kişilerin arasındaki farkları unutup sadece beraberlik sağlamaya yönelik girişimdi. Sağladığım için mutluyum. Türkiye'de de bunu yapmayı düşündüm. Ama engel var! Burada salonlarımızı dolduramıyoruz. Basketbol en popüler spor değil, Türkçe bilmiyorum ve organizasyon için yeterince insan tanımıyorum.

Deniz EKE/AMK

Yayınlanma Tarihi:07:15,