SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sana şiir yazdım…

Son yıllarda yapılan tüm araştırmalar, Türkiye'de en çok taraftarı olan takımın Galatasaray olduğunu söylüyor. Doğru ama eksik bir veri. Galatasaray, özellikle 40 yaş altı taraftar sayısında rakiplerinin çok önünde. Yoğun olarak gençlerin ilgi gösterdiği sosyal medyada, Galatasaray'ın tüm rakiplerine fark atmasının temelinde de bu üstünlük gizli.

Galatasaray’ın Facebook'ta 7.8 milyon beğeneni, Twitter'da 2.1 milyon takipçisi var. Sarı-kırmızılılar, Twitter'daki takipçi sayısıyla Barcelona, Real Madrid ve Arsenal'den sonra dünya dördüncüsü.

Fenerbahçe’nin Facebook'ta 6.2 milyon beğeneni, Twitter'da 1.6 milyon takipçisi var. Beşiktaş'ın ise Facebook'ta 3.8 milyon beğeneni, Twitter'da 300 bin seveni var. Ne demişler; “Başkanlar yalan söyleyebilir ama rakamlar asla yalan söylemez.” Hal böyle olunca, sahada, basında ya da transfer pazarında Galatasaray'la ilgili hafif bir rüzgar estiğinde bile, bu durum sosyal medyada kasırgaya dönüşebiliyor. Wesley Sneijder vakası, bunun en somut kanıtı. ‘Galatasaray' adı, Hollandalı yıldıza talip olunmasıyla birlikte Hollanda'da TT listesine girdi. Twitter'daki Galatasaray taraftar hesaplarının başlattığı #WeWantYouAtGALATASARAYSneijder hashtag'i dünya TT listesinin zirvesine çıktı. Uzun süre de oradan inmedi.

Sneijder’in kişisel Twitter hesabı, 1.2 milyon takipçiye dayandı… Yolanthe yengenin hesabı bile 200 bine yaklaştı. Galatasaraylılar'ın “Gel artık” tadındaki tweetleri kadar, Fenerbahçeliler'in “Sakın gelme” türünden mesajları da ortamı renklendirdi. Özellikle Sneijder'in karar vermesi beklenilen Cuma gecesi, dünyanın dört bir yanında klavye başında nöbet tutanlara bile rastlandı. O kadar çok şey yazılıp çizildi ki Sneijder hakkında… Ama hiçbiri, “Sana şiir yazdım, oldum derbeder… Yengeyi ikna etmezsen elalem ne der? Forvetteki partnerin Johan Elmander… Kop gel Inter'den Wesley Sneijder” dörtlüğü kadar ilgi görmedi.

Futbolun sevilmesinin temel nedenlerinden biridir keyif verici olması. Ve artık keyif almanın tek adresi maç izlemek değil… Sanal alemde bir transfer haberi üzerinde dönen sohbetlerin verdiği haz, bazen o transferin bile önüne geçebiliyor. Ttransfer gerçekleşince tadından yenmiyor. Hepinize afiyet olsun!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek