SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MHK Hakem Eğitimcisi Jaap Uilenberg, son günlerin tartışmalı ismi Halis Özkahya ve birçok konuda trtspor’a açıklamalarda bulundu.

“HALİS ÖZKAHYA DERBİYİ BAŞTAN SONA ÇOK İYİ YÖNETTİ”

Galatasaray – Fenerbahçe derbisini yöneten ve Raul Meireles'e gösterdiği kırmızı kart sonrasında yaşananlardan dolayı gündeme gelen Halis Özkahya ile ilgili olarak konuşan Uilenberg “Galatasaray – Fenerbahçe maçının hakemi Halis Özkahya’ydı. Ben de o maçı canlı olarak izledim. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki başından sonuna kadar bu derbiyi çok iyi yönetti. Ve benim hep belirttiğim bir nokta var ki o da eğer bir hakem Galatasaray-Fenerbahçe maçını problemsiz yönetebiliyorsa o Avrupa’da her maçta düdük çalabilir” diyerek derbi sonrası özellikle Fenerbahçe kanadından eleştirilere maruz kalan Halis Özkahya’nın 90 dakika boyunca iyi bir performans gösterdiğini söyledi.

“ESKİ HAKEMLERİN ANALİZLERİ GEÇMİŞTE KALDI”

Deneyimli futbol adamı, birçok ülkede çalıştığını ve kariyeri boyunca çok maç yönettiğini söylerken “Türkiye’deki ortamı hiçbir yerde görmedim. Çünkü burada doğru verilen kararlar bile çok tartışılıp eleştiriliyor. Hatadan bahsetmeden hakemlikten bahsedemeyiz hata saha içerisinde olacaktır ama Türkiye’deki gibi ufak hataların bu kadar büyütülmesi daha önce karşılaştığım bir durum değil. Televizyonlara bakıyoruz hakemlerin performanslarını analiz eden eski hakemler var. Bu isimler hakikaten ünlü bir geçmişe sahip olabilirler. İyi hakem de olabilirler ancak bugünün futboldan uzak bir zamanda düdük çaldılar. Analiz ederken yakaladıkları bazı noktalar, bahsettikleri şeyler eskide kaldı. Biz hakemlerimize bunları değil daha başka talimatlar veriyoruz. Bu nedenle bunun da altını çizmek istiyorum. Çünkü bu bahsettiğimiz ekran yüzlerinin verdiği mesajlar bazen oyuncuları, teknik adamları ve diğer hakemleri bile farklı yönlendirebiliyor.” şeklinde konuştu.

Öte yandan İlk yarıdaki hakemlerin performansından memnun olduğunu dile getiren Uilenberg futbolda hataların olabileceğini yineledi.

“TÜRK FUTBOLCULAR VE TEKNİK DİREKTÖRLER AVRUPA’DA ÇOK FARKLI”

Türkiye’deki teknik adamlar ve futbolcuların Avrupa’da farklı davrandığını söyleyen Uilenberg; “Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum Türk Takımları, Türk Teknik Direktörler yurt dışında müsabakaları çıkıyor. Çok ilginç bir şey gözlemliyorum bu kişilerin Türkiye’deki davranışlarıyla Avrupa’daki davranışları arasında çok büyük farklar var.” diyerek ilginç bir yaklaşımda bulundu.

“HİÇBİR ÜLKEDE BAŞKANLAR MEDYADA BU KADAR YER ALMIYOR”

Uilenberg, Halis Özkahya’nın raporundan sonra Tahkim Kurulu’nun Raul Meireles’in cezasında değişikliğe gitmesiyle ilgili olarak ise çarpıcı sözler söyledi. Ulenberg: “Bu konuda yaşananlar Avrupa ile çok farklı, Avrupa’daki sistemde hakem kararını verir, raporunu yollar ve disiplin komitesi cezayı belirler. Sonrasında tahkime gidilebilir ama bunlar bu kadar ulu orta olmaz. Bu kadar tartışılmaz. Benim şaşırdığım şey Türkiye’de bu konular medyada çok fazla tartışılıyor yer alıyor. Şöyle, böyle olmuş yorumları yapılıyor ve farklı teoriler üretiliyor. Şunu belirtmek lazım ki hiçbir ülkede başkanlar bu olaylarla medyada bu kadar yer almıyor.”

Yayınlanma Tarihi:15:04,