SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, Trtspor’a son dönemdeki eleştirilere yönelik açıklamalarda bulundu.
Alp, Cüneyt Çakır’dan son dönemde futbol camiasında yaşanan gerginliklere kadar birçok konuda konuştu.
Son dönemde yaşanan olaylar hem hakemlerin hem de hakem camiasının canını sıktı. Sizin çok sessizliğinizi bozduğunuza şahitlik etmedik. Fakat verdiğiniz röportajla içinizi döktünüz, neden konuşma gereği duydunuz?
“Sabır taşı var o da çatladı. Benim bulunduğum bir yerde hakemlerin bazı konularla ilgili olarak haksız eleştirilerle karşı karşıya kaldıklarında, benim de yapmam gereken şey bu arkadaşlarımız koruma altına almak. Bundan daha tabii bir şey olamaz. Vermiş olduğum beyanatta da kulüpleri hedef almam veya kişileri rahatsız edecek bir şey değil. İki konuyla ilgili olarak fikirlerimi söyledim. Bunun dışında herhangi bir ifadem söz konusu olmadı.”
Bu yapılan açıklamaların özellikle hakemleri yıprattığını düşünüyor musunuz?
“Kulüp yöneticilerinin yaptığı açıklamaların hakemleri yıprattığını düşünüyorum. Hakemin vermiş olduğu karardan dolayı çok eleştirilip, konu o kadar uzuyor ki; bu işin üstesinden gelmemiz için zaman zaman bu sessizliği bozmamız gerekir.”
”FENERBAHÇE İLE İLGİLİ EN UFAK BİR İFADE KULLANMADIM”
Siz verdiğiniz röportajda futbolun unsurlarını birleştirici bir açıklama yaptınız. Ancak sonrasında Fenerbahçe Kulübü’nün bir açıklaması oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
“Futbolun unsurlarını birleştirme amacı ile yaptığım açıklamayla ilgili olarak yanlış anlaşılmalar oldu. Bu konuda da güzide kulübümüz (Fenerbahçe) ile ilgili en ufak bir ifade kullanmış değilim. Birkaç ayrıntıya netlik getirdim, tüm yaptığım bu.”
Hakem kararları doğrultusunda verilen kararların Tahkim Kurulu tarafından düşürülmesi hakemlerin raporlarının sorgulanmasına neden oluyor. Bu hakemlerin motivasyonunu düşürüyor mu?
“Tabi ki doğal olarak insan yapısının bundan etkilenmemesi mümkün değil. Mutlaka etkileniyorlardır. Biz bu konularda kendilerine gereken daha iyi motive olmaları açısından bu tip konulardan uzak kalmaları gerektiğini defalarca söylüyoruz. Bu da birkaç günlük bir süreçtir, zaman içerisinde hepsi unutulur gider ve önemli olan çıktıkları maçlara özellikle ligin ikinci yarısındakı maçlara bu tip düşüncelerden kafalarının arındırılmış olması lazım yoksa maçları yönetme şansları olmaz.”
“HATALAR SADECE TÜRKİYE’DE OLMUYOR”
Türkiye’de hakem raporları neden bu kadar çok tartışılıyor?
“Hakem raporlarının eleştirilmesi iki hakemimizin raporlarıyla ilgili oluşan, özellikle de güzide bir kulübümüzün bu konuda Tahkim Kurulu'na müracaatı dolayısıyla gündeme oturdu. Zaman içinde yalnız Türkiye'de değil birçok ülkede hakem hataları oluyor. Bizde de buna benzer hatalar olacaktır. Zaman zaman doğru, zaman zaman yanlış kararların olduğu bir lig yaşıyoruz. Dünyadaki diğer hakemler gibi, Türkiye'deki hakemler de hata yapabilirler. Dolayısı ile bu konuda biraz daha anlayışlı olunması gerektiği inancı taşıyorum. Bu inancı ve desteği, tüm kamuoyundan, basından, özellikle de futbolcu, teknik adam ve yöneticilerden almamız lazım. Biz bir bütünsek saydığım her unsurun birbirine destek olması lazım. Futbolun bütünlük içinde daha güzel yerlere gelmesi için bu fedakarlıkları herkesin yapması lazım.”
Bundan sonra kulüplerle olan ilişkileriniz hangi çerçevede ilerleyecek?
“Kulüplerle bizim ilişkilerimiz sadece onların maçlarına hakelerimizi atamakla ilgili bir ilişkimiz var. Onun dışında bizim onlarla görüşmemiz, konuşmamız bizi araması bizim onları aramamız gibi bir durum söz konusu değil. Dolayısyla biz sadece kulüpleimize maçlarında çok daha iyi hakem  maçlarını yönetsin diye tayinler yapıyoruz.”
“CÜNEYT FİNAL YÖNETİYOR, AMA UFACIK HABERLER ÇIKIYOR”
Çüneyt Çakır, dünyada el üstünde tutulurken Türkiye’de karşılaştığı eleştiriler, sizde bir Türk olarak nasıl bir duygu uyandırıyor?
“Çok büyük bir üzüntü duyuyorum. Şöyle bir örnek vereyim. Çakır bu sezon İngiltere-Ukrayna maçını yönetti. Şampiyonlar Ligi’nde de en kritik maçlarda görev aldı. Kritik maçlarda görev verilmesi çok önemli. Zira o hakeme olan güvenin bir göstergesi. İngiltere, Ukrayna’yı yenemediği için oradaki basın mensupları yerden yere vurdular. Ama Cüneyt Çakır o karşılaşmada rekor bir puan aldı ve gözlemcileri ile UEFA yetkililerinden ve FIFA yetkililerinden son derece olumlu bir rapor aldı. Yurt dışında yönettiği maçlarda raporları biz okuyoruz. Raporlarda öyle methiyeler var ki; ama buradaki basına bakınca bu işin içinde olmayan insan gazeteyi açtığında zaman Çakır’ı kötü bir maç yönetmiş sanıyor.
Cüneyt Çakır, Japonya’da Dünya Kulüpler Şampiyonası’nın finalinde Chelsea-Corinthians finalini yönetti. Muhteşem ve Türk hakemliği için gurur verici bir yönetim sergiledi. Ancak o maçla ilgili küçücük satırlar halinde haberler çıktı. Bu bizleri gerçekten üzüyor. Avrupa’da biliyorsunuz 5. ve 6. hakemlerimiz de var. Onlarla birlikte gidiyor. Bahattin Duran ile Tarın Ongun yıllardır Cüneyt Çakır’ın yardımcılıklarını yapıyor.”
FIFA kokartlı Cüneyt Çakır, Avrupada önemli maçlara çıkmadan önce Türk basınında çıkan olumsuz haberleri, manidar buluyor musunuz?
“Bizde şöyşe bir şey var. Son derece zor yetişen kıymetler, yıllar süren emeklerle yetişen isimler, yalnızca hakemler için değil. Bu sporcular için de geçerli oluyor. Pek bilgi sahibi değilim ama gazetelerde bunu görüyoruz. Gazeteler zirveye çıkartıyor. Basit bir hata yaptığında da onlar aşağıya çekiyor. Yerin dibinee sokup, tamamiyle saldırıya geçiyoruz. Ben bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Halbuki iftihar edeceğimz bir konuma gelen kişi ve kişileri çok daha iyi motive etmek gerekiyor.”
Yayınlanma Tarihi:16:16,